Sosyal hizmet uzmanlarında psikolojik iyi oluş, travma bilgili bakım ve tükenmişlik
Psychological well-being, trauma-informed care and burnout in social workers
- Tez No: 1015415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet uzmanlarının psikolojik iyi oluş, tükenmişlik ve travma bilgili bakım (TBB) düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan sosyal hizmet uzmanları oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu ile birlikte Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği ve Travma Bilgili Bakım Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizler SPSS IBM Statistics 18 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal hizmet uzmanlarının psikolojik iyi oluş düzeyleri ile travma bilgili bakım düzeyleri arasında yüksek ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu bulgu, TBB ilkelerinin sosyal hizmet uzmanlarının, psikolojik iyi oluş hallerini desteklediğini göstermektedir. Çalışmada ayrıca psikolojik iyi oluş ile tükenmişlik arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, kurum türü ve mesleki deneyimin tükenmişlik ve TBB düzeylerinde anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir. Bu bulgular, sosyal hizmet kurumlarında travma bilgili bakım yaklaşımının yalnızca danışanlar için değil, çalışanların iyi oluşunun desteklenmesi açısından da kritik öneme sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Kurumların travma bilgili bakım uygulamalarını güçlendirmesi, çalışan destek mekanizmalarını geliştirmesi ve sürekli mesleki eğitim programları oluşturması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine social workers' levels of psychological well-being, burnout, and Trauma-Informed Care (TIC) in relation to various demographic and professional variables. The study sample consisted of social workers employed in different provinces across Türkiye. Data were collected using a Personal Information Form, the Psychological Well-Being Scale, the Burnout Scale, and the Trauma-Informed Care Scale. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 18. The findings revealed a strong positive relationship between social workers' psychological well-being and their levels of Trauma-Informed Care. This result suggests that adherence to TIC principles contributes positively to the psychological well-being of social workers. In addition, a positive relationship was identified between psychological well-being and burnout. Examination of demographic variables indicated that gender, marital status, income level, type of institution, and professional experience produced significant differences in burnout and TIC levels. These findings provide evidence that the implementation of a trauma-informed care approach in social service organizations is critical not only for service recipients but also for supporting the well-being of professionals. Accordingly, it is recommended that institutions strengthen trauma-informed care practices, enhance employee support mechanisms, and develop continuous professional training programs.