Öğretmenlerin iletişim kaygıları ile yenilikçi pedagoji uygulamalarının incelenmesi
Examination of teachers' communication anxiety and innovative pedagogy practices
- Tez No: 1015416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Psikoloji, Education and Training, Communication Sciences, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iletişim kaygısı düzeyleri ile yenilikçi pedagoji uygulama düzeylerini belirlemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Afyonkarahisar ilindeki tüm öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 403 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'',“İletişim Kaygısı Ölçeği (İKÖ)”ve“Öğretmenler İçin Yenilikçi Pedagoji Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin iletişim kaygısı ve yenilikçi pedagojiyi uygulama düzeylerinin hesaplanmasında tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Öğretmenlerin iletişim kaygısı ve yenilikçi pedagojiyi uygulama düzeylerinin bağımsız değişkenlere göre farklılaşma durumları için bağımsız örneklemler için t-testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ele alınan iki değişken arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını hesaplamak için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin iletişim kaygısı düzeylerinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre bakıldığında kadın öğretmenlerin iletişim kaygısı seviyeleri erkek öğretmenlere göre anlamlı olarak yüksektir. Öğretmenlik mesleğini iş bulma garantisi nedeniyle tercih eden öğretmenlerin toplantı iletişim kaygısı düzeylerinin, mesleği sevme gerekçesiyle tercih edenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin yenilikçi pedagoji uygulama düzeylerinin ise yüksek olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji puanlarının; yabancı dil, din ve meslek dersleri, matematik, Türkçe ve sosyal bilgiler, fen ve bilişim ve özel eğitim öğretmenlerinin puanlarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji puanları, din ve meslek dersleri ile fen ve bilişim öğretmenlerinden anlamlı derecede yüksektir. Okul öncesi ve ilkokulda çalışan öğretmenler diğer okul türlerinde çalışan öğretmenlerden daha yüksek yenilikçi pedagoji puanına sahiptir. Düz liseden mezun olan öğretmenlerin yenilikçi pedagoji puanları, Anadolu lisesi ve imam hatip lisesinden mezun olan öğretmenlere kıyasla daha yüksektir. Aynı zamanda kurumundan ve öğretmenlikten memnun olan öğretmenlerin puanları, kısmen memnun olan öğretmenlerden anlamlı olarak yüksektir. Araştırmanın en önemli bulgularından biri, öğretmenlerin iletişim kaygıları ile yenilikçi pedagoji uygulama düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin bulunmasıdır. Bu bulgu, iletişim kaygısı azaldıkça öğretmenlerin yenilikçi pedagojik uygulamalara daha fazla yöneldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine teachers' levels of communication anxiety and innovative pedagogy implementation and to examine the relationship between these two variables. The population of the study consists of all teachers working in Afyonkarahisar province under the Ministry of National Education during the 2024–2025 academic year. The sample of the study consists of 403 teachers selected through simple random sampling. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. As data collection tools, the“Personal Information Form,”the“Communication Anxiety Scale (CAS),”and the“Innovative Pedagogy Scale for Teachers”were used. Descriptive statistics were used to determine teachers' levels of communication anxiety and innovative pedagogy implementation. Independent samples t-test and analysis of variance (ANOVA) were used to examine whether these levels differed according to independent variables. Pearson correlation analysis was conducted to determine whether there was a significant relationship between the two variables. According to the findings, it was concluded that teachers' levels of communication anxiety were at a moderate level. In terms of gender, female teachers were found to have significantly higher levels of communication anxiety than male teachers. It was also determined that teachers who chose the teaching profession due to job security had significantly higher levels of meeting-related communication anxiety compared to those who chose the profession out of love for teaching. Teachers' levels of innovative pedagogy implementation were found to be high. Preschool teachers had significantly higher innovative pedagogy scores compared to teachers in foreign language, religious and vocational subjects, mathematics, Turkish and social studies, science and information technologies, and special education. In addition, classroom teachers had significantly higher scores than teachers in religious and vocational subjects and science and information technologies. Teachers working in preschool and primary school levels had higher innovative pedagogy scores than those working in other school types. Teachers who graduated from general high schools had higher scores compared to those who graduated from Anatolian high schools and imam hatip high schools. Moreover, teachers who were satisfied with their institution and profession had significantly higher scores than those who were partially satisfied. One of the most important findings of the study is that there is a negative and significant relationship between teachers' communication anxiety and their innovative pedagogy implementation levels. This finding indicates that as communication anxiety decreases, teachers tend to use innovative pedagogical practices more frequently.