Uçak statik deşarj çubuğu montajında 7075 alaşımının elektriksel temasını artırmak için lazer yüzey temizleme tekniğinin araştırılması
Investigation of laser surface cleaning technique to improve electrical contact of 7075 alloy in aircraft static discharge wick assembly
  1. Tez No: 1015491
  2. Yazar: HAYRİYE ULUÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASIR ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektöründe uçuş emniyetini ve aviyonik sistem bütünlüğünü tehdit eden elektrostatik yük birikiminin güvenli bir şekilde tahliye edilmesi için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Klasik yüzey temizleme yöntemleri (zımparalama vb.) uçak gövdesinde mikro çatlaklara, korozyona karşı hassasiyete ve çevresel kirlenmeye yol açabilir. Bu çalışmada, uçaklarda elektrostatik yükü boşaltmak amacıyla kullanılan statik deşarj çubuklarının montaj öncesi yüzey hazırlık sürecinde yeni nesil temizleme tekniği olan lazerin kullanımı ve yüzeyin statik deşarj çubukları için uygunluğu değerlendirilmiştir. Lazerle yüzey temizleme teknolojisinin etkinliği, 7075 alüminyum alaşımlarının örnekleri üzerinde deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel süreçte, 50W fiber lazer kullanılarak farklı tarama hızlarında, güç seviyelerinde ve frekans değerlerinde temizlik yapılmıştır. Sonuç olarak, daha hassas, çevre dostu ve etkili bir yüzey temizleme yöntemi olan lazerle yüzey temizleme ardından yapılan mikroskobik incelemeler, yüzey pürüzlülük ölçümleri ve direnç ölçüm testleri sonucunda, lazer teknolojisinin kaplamaların ve kirleticilerin etkin ablasyonunu sağladığı, ayrıca iyileştirilmiş elektriksel iletkenlik ile statik deşarj çubukları montajı için uygun bir yüzeyi sunabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the aviation industry, various methods are employed for the safe discharge of electrostatic charge accumulation, which threatens flight safety and the integrity of avionic systems. Conventional surface cleaning methods (such as sanding, etc.) can lead to micro-cracks on the aircraft fuselage, susceptibility to corrosion, and environmental contamination. In this study, the use of laser cleaning-a next-generation cleaning technique- was evaluated for surface preparation prior to the installation of static discharge wicks, and the suitability of the resulting surface for these materials was assessed. The effectiveness of laser surface cleaning technology was experimentally investigated on samples of 7075 aluminum alloy. During the experimental process, cleaning was performed using a 50W fiber laser at varying scanning speeds, power levels, and frequency values. Consequently, as a more precise, eco-friendly, and efficient surface cleaning method, the results of microscopic examinations, surface roughness measurements, and electrical resistance tests following laser cleaning demonstrated that laser technology ensures effective ablation of coatings and contaminants. Furthermore, it was determined that this method provides a surface suitable for the installation of static discharge wicks by offering improved electrical conductivity.