HİSTEREKTOMİ SONRASINDA SEKSÜEL FONKSİYONLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Evaluation of Female Sexual Function After Hysterectomy
- Tez No: 1015509
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SOYLU KARAPINAR, PROF. DR. KENAN SERDAR DOLAPÇIOĞLU, PROF. DR. ARİF GÜNGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Giriş: Kadın cinsel işlev bozukluğu (FSD), dünya genelinde kadınların yaşam kalitesini ve psikososyal iyilik halini etkileyen yaygın bir sorundur. Histerektomi, jinekolojik cerrahi uygulamalar arasında en sık gerçekleştirilen majör operasyonlardan biridir ve kadın sağlığı üzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma, benign jinekolojik nedenlerle histerektomi uygulanan kadın hastalarda, cerrahi sonrası cinsel fonksiyonlarda meydana gelen değişimleri ve bu değişimleri etkileyen demografik faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya, benign nedenlerle cerrahi geçiren ve cinsel olarak aktif olan 50 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalara postoperatif 6. ayda Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımlı gruplarda t-testi, Ki-Kare , Wilcoxon testi ve Fisher-Freeman-Halton Exact testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 45,34±6,82 olarak saptanmıştır. Postoperatif dönemde yapılan, preoperatif toplam FSFI skoru 17,85±5,74, postoperatif dönemde 22,02±5,56'ya yükselerek istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir (p<0,001). Alt grup analizlerinde uyarılma(p=0,002), lubrikasyon(p<0,001), tatmin (p<0,001) ve ağrı(p<0,001) skorlarında anlamlı iyileşme saptanırken, arzu ve orgazm fonksiyonlarında anlamlı fark izlenmemiştir. (p>0,05) Bu durum, arzu ve orgazm fonksiyonlarının cerrahi müdahaleden ziyade hormonal ve psikososyal faktörlerle daha güçlü ilişkili olması ile açıklanabilir. Operasyon türlerine göre en yüksek düzelme oranı %60 ile laparoskopik grupta görülmüştür (p=0,037). Etiyolojik olarak en belirgin iyileşme prolapsus grubunda kaydedilirken, plasenta yapışma anomalisi grubunda postoperatif dönemde skorların olumsuz etkilendiği belirlenmiştir. Preoperatif dönmede %96 olan cinsel disfonksiyon oranı, postoperatif dönemde %82'ye geriledi. Sonuç: Histerektomi operasyonu, özellikle ağrının azalması ve fiziksel uyarılmanın artması yoluyla kadın cinsel işlevlerini genel olarak olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, operasyon sonrası dönemde devam eden yüksek işlev bozukluğu oranları, cerrahi süreçte multidisipliner cinsel sağlık danışmanlığının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Female sexual dysfunction (FSD) is a common problem that affects women's quality of life and psychosocial well-being worldwide. Hysterectomy is one of the most commonly performed major procedures in gynecological surgery and has various effects on women's health. This study aims to evaluate changes in postoperative sexual function among female patients who underwent hysterectomy for benign gynecological reasons, as well as the demographic factors influencing these changes. Materials and Methods: The study included 50 female patients who underwent surgery for benign conditions and were sexually active. The Female Sexual Function Index (FSFI) was administered to the patients preoperatively and at 6 months postoperatively. Data analysis utilized the t-test, chi-square test, and Fisher-Freeman-Halton exact test for dependent groups. Results: Katılımcıların yaş ortalaması 45,34±6,82 olarak saptanmıştır. Preoperatif dönemde 17,85±5,74 olan toplam FSFI skoru, postoperatif 6. ayda 22,02±5,56'ya yükselerek istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir artış göstermiştir (p<0,001). Alt grup analizlerinde uyarılma (p=0,002), lubrikasyon (p<0,001), memnuniyet (p<0,001) ve ağrı (p<0,001) skorlarında anlamlı iyileşme saptanırken; arzu ve orgazm fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p>0,05). The highest improvement rate in sexual dysfunction, at 60%, was observed in the laparoscopic group (p = 0.037). From an etiological perspective, the most pronounced improvement was recorded in the prolapse group (40% improvement), while no improvement was observed in any of the patients in the placental adhesion anomaly group; on the contrary, it was determined that postoperative scores were negatively affected. The rate of sexual dysfunction, which was 96% in the preoperative period, decreased to 82% in the postoperative period. Conclusion: Hysterectomy has a positive overall effect on women's sexual function, particularly through reduced pain and increased physical arousal. However, the persistently high rates of sexual dysfunction in the postoperative period highlight the need for multidisciplinary sexual health counseling during the surgical process.