تطوير آليَّات تمويل المشاريع الصغيرة والمتوسِّطة في المصارف الإسلاميَّ دراسة حالة المصارف الإسلاميَّة في قطر
İslami bankalarda küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanına yönelik mekanizmaların geliştirilmesi: Katar'daki İslami bankalar örneği
  1. Tez No: 1015554
  2. Yazar: KHALED GHARIBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DUGHIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), ekonomik büyümenin temel dinamiklerinden biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde işsizlikle mücadele ve kalkınmayı teşvik etmek amacıyla bu işletmelerin desteklenmesi ekonomik ve sosyal bir öncelik haline gelmiştir. Katar'daki KOBİ'ler, büyümelerini ve sürdürülebilirliklerini engelleyen finansman zorluklarıyla karşı karşıyadır. Bu nedenle, geleneksel finansman kaynaklarından farklı, bu işletmelerin doğasına uygun alternatif finansman çözümlerinin, özellikle İslami finansman yöntemlerinin araştırılması gerekmektedir. Çalışma, Katar'daki İslami bankaların KOBİ'ler için finansman mekanizmalarını geliştirmeyi ve rekabet güçlerini artırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, tanımlayıcı ve analitik yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, Katar'daki İslami bankalarla çalışan 60 KOBİ'den anket yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların çoğunluğunun İslami bankaların çalışanlarıyla etkileşimlerinden ve murabaha oranlarından memnun olduklarını göstermiştir. Ancak mevcut finansman mekanizmalarının KOBİ'ler için uygun olmadığı, ödeme yöntemleri ve teminat gereklilikleri açısından çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı belirlenmiştir. Çalışma, mevcut finansman mekanizmalarının gözden geçirilmesi ve KOBİ'lerin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi, İslami finansman ürünlerine erişimlerinin artırılması ve hükümet destekli finansman programlarının başlatılması gerektiğini önermektedir. Ayrıca, bu işletmelerin faaliyetlerini sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu hale getirecek düzenlemeler yapılmalı, kamu ve özel sektör iş birliğiyle ortak finansman programları oluşturulmalıdır. Bu öneriler, ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir getirilerin sağlanmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Small and medium enterprises (SMEs) are key drivers of economic growth. Supporting them has become an economic and social priority, especially in developing countries, to combat unemployment and promote development. SMEs in Qatar face financial challenges that hinder their growth and sustainability, necessitating the search for alternative financing solutions better suited to their nature, such as Islamic financing. This study aims to develop financing mechanisms for SMEs in Qatari Islamic banks and enhance their competitiveness. The study adopted a descriptive and analytical approach, collecting data through a survey targeting 60 SMEs dealing with Qatari Islamic banks. The results indicated that most respondents were satisfied with the behavior of bank employees and the murabaha rate. However, the existing financing mechanisms were found to be unsuitable for SMEs, as they face challenges related to repayment methods and the guarantees required to obtain financing. The study recommends reviewing and improving current financing mechanisms to align with the needs of SMEs, enhancing their access to Islamic financial products, and launching government financing programs to support them. It also calls for enacting laws and regulations to govern SMEs, aligning their activities with sustainable development goals, and strengthening public-private partnerships to establish joint financing programs. These measures would contribute to achieving sustainable economic, social, and environmental benefits.