عوائق تطوير الصيرفة الالكترونية في البنوك الإسلامية اليمنية
Yemen'in islami bankalarında elektronik bankacılık gelişimine engeller
- Tez No: 523724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, Yemenin İslami bankalarında elektronik bankacılık mekanizmalarının gerçeğini bilmek, ve bu bankalarda elektronik bankacılığın gelişmesi için mekanizmaları, ve Yemenin İslami bankalarında bankacılık gelişimini engelleyen nedenleri ve engelleri öğrenmek, ve e-bankacılığın Şeriate uygun yasal parametreleri açıklamak, ve Yemenin İslami bankalarının sunmakta olduğu elektronik bankacılık hizmetlerine ışık tutmak ve gelişmesi için olanaklar amaçlanmıştır. Bu hedeflere ulaşmak için araştırmacı, edebiyat teorisini ve önceki çalışmaları gözden geçirdi, ana verileri toplamak için iki anket tasarımı hazırladı, birincisi Yemen İslami bankalarının müşterilerine yönelik, (300) adedi dağıtıldı ve geri alınanlardan (230) adedi analiz için uygun görüldü. Böylece anketin (% 77)'si geri alınmış oldu. İkinci anket ise bankalarda çalışanlara yönelikti. (120) adedi dağıtıldı ve bunun (93) adedi analize uygun görüldü. yani (% 77.5)'si geri alınmış oldu. Bu anketlerin ışığında Sosyal ve İnsani Bilimler programının istatistiksel paketi (SPSS16) kullanılarak veri toplaması ve analizlerinin yapılması ve hipotezlerin test edilmesi yapıldı. Ayrıca farklı istatistik yöntemleriyle; çiftler. Yüzdeler, ortalamalar, regresyon analizi, korelasyon ve tek tarafli kontrast hesaplamaları yapıldı. Bu çalışma ile Yemen'de İslami bankalarında, elektronik bankacılığının şimdiki durumunda elektronik bankacılığın avantajları olumlu bir etkisi olduğuna tespit edilmiştir. Ayrıca, orada e-bankacılığın başarısı ile iletişim ve elektriğin altyapısıyle, güvenlik, ve yasal mevzuat faktörleri arasında bir ilişki olduğunu, ve bu imkanları sağlamak için en başta devlet kurumlarının çalışması gerekmektedir. Çünkü genel ekonomi üzerindeki yansıtmaları olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuçların analizi ile Yemen İslami bankaları iletişim ve bilgi teknolojisi alanında altyapı sıkıntısı muzdarip olduğunu göstermektedir, ve bu İslami bankalarda vatandaşların çoğu elektronik hizmetlerine isteksiz olmasına neden olmaktadır. Araştırmacı öğrenci, Yemen Merkez Bankasının, elektronik bankacılık mevzuatının gelişmesi için gerekli yasal adımları atması gerektiğini, ve Türk bankacılığından örnek alarak, elektronik bankacılıkta başarılı deneyimleri uygulamak için sistematik olarak çalışmasını önermektedir. Bilindiği gibi bunların bankacılık sektöründe bankacılık risklerinin azaltılmasına etkisi ve Yemen bankacılık sektöründe krizlerin olmasına tesirleri vardır. Bununla birlikte, müşterilerin elektronik bankacılıkta daha geniş bir şekilde yanaşmalarına mani olan engelleri anlamak ve ilgi göstermek gerekmektedir. Bunların yanı sıra müşterilerin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları araştırmak ve bu konuda onların önerilerini ve sorunlarını dinlemek. Araştırmacı Yemen elektronik bankacılık ve uygulanabilirliği konusunda daha fazla araştırmalarının yapılmasını ve elektronik bankacılık alanında Türk deneyiminin ilhamına odaklanması ve Yemende tatbik edilmesinin imkanlarının araştırılmasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract electronic banking Obstacles in developing Yemeni Islamic banks (Case Study) Student preparation Abdul Karem Hassan Hubaishi supervision D.Suhel Hawamdeh This study aimed to identify the reality of Islamic e-banking in banks, Yemen, and mechanisms of the development of electronic in banking, and find out the reasons and obstacles that prevent the development of electronic banking in Islamic banks, , and to clarify the legal parameters for electronic banking, and shed light on the electronic banking services, which offered by Yemen Islamic banking and the possibilities of development. To achieve these goals, researcher work to review the literature , and previous studies, he design two questionnaires to collect preliminary data for the first addressed the targeted Islamist bank customers , were distributed (300) questionnaire was recovery (230) to identify suitable for analysis by recovery (77%) and the second towards the prompt bankers were distributed (120) questionnaire was recovered (93) to identify suitable for analysis by recovery (77.5%) , and in the light of this, has been collecting and analyzing data and test hypotheses using the Statistical Package for social and human Sciences program (SPSS16) was used different statistical methods of frequencies , percentages , means ,regression analysis, ,correlation and one way ANOVAs. The most important findings: 1- There is a positive effect of the characteristics of the electronic banking on the reality of Islamic e-banking in Yemen. 2-There is a negative impact between the e-banking obstacles, and the reality of the Islamic banks in Yemen. 3- there is a correlation between the success of the electronic banking and communications infrastructure, electricity, security, legislative factors , this requires that government institutions work to provide these facilities largely because the impacts on the economy as a whole has a positive effect. 4- There are positive correlation between electronic banking factors and the degree of safety , reliability, ease of use ,reduce costs and interest perceived by customers link. 5-study showed that the most important obstacles facing e-banking in the Yemeni Islamic banks are: -lack of infrastructure for electricity sufficiently. - weak security in the country - limitations on the electronic banking services - inadequate technology infrastructure in the Yemen (e.g slow Internet. -weak marketing of electronic banking services by the Bank . Through analysis of the results, Islamic Yemeni banks shows that suffer from a lack of infrastructure in the field of communication and information technology, and this is what led to the lack of blockbuster many citizens to electronic services in Islamic banks. The most important recommendations: -The need Central Bank of Yemen in turn to provide the development of electronic banking legislation -the need to develop plans for the development of mechanics of e-banking in the Islamic banks in Yemen to face the global competition in the banking industry. - encourage citizens to deal with the electronic banking services offered by Islamic banks. -Work systematically to apply the successful experience in the electronic banking , Turkish style as example, because of impact on the reduction of banking risks and crises in the Yemeni banking sector. - The need to pay attention , know and understand the obstacles that prevent customers expand into electronic banking, as well as, the study of the current and future needs of customers, listen to their suggestions and their problems in this regard. - Islamic banks foster to publish the electronic banking culture at the senior management and not only among the staff specialists, and the statement of its importance and advantages in increased profits, increased competitiveness, and increase its market area, and the bank's progress and continuity, and remove fears among the staff regarding their perception that the application of this technology advanced consequent dispense with their services. -the need to training workers in the Islamic banks on the mechanics and benefits of application of e-banking in the Yemeni Islamic banks. -researcher recommended to conduct further studies in the field of electronic banking, with a focus on inspiration Turkish experience in the field of electronic banking and the possibility of their application in Yemen. Key words Electronic banking Electronic Banks Yemeni Islamic banks Obstacles of e-banking e-signature legislation criterions