اتجاهات الدراما التركية وأساليب التأثير فيها (المسلسل التاريخي“قيامة ارطغرل”أنموذجًا)Türk dizilerindeki eğilimler ve onları etkileme yöntemleri (model olarak“Diriliş Ertuğrul”tarihi dizisi)
Trends of Turkish Drama and Theories Adopted in Effect (The Historical Series“ Ertugrul Resurrection”As A Model)
  1. Tez No: 1015585
  2. Yazar: MOHAMMED MARWAN MOHAMMED QENAB MOHAMMED MARWAN MOHAMMED QENAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASHEM NAGHEMEH AL-HAMAMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Tarih, Radio and Television, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: The World Islamıc Scıence & Educatıon Unıversıty (wıse)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, etki mesajları içeren Türk dizilerini incelemektedir. Bu inceleme, örneklemdeki içerik analiziyle sunulan dizi trendlerini ortaya koymaktan ve bu örneklemdeki medya etkisi teorilerini ortaya çıkarmaktan başlayarak çeşitli adımları içermektedir. Çalışma, diziyi ve unsurlarını modern sanatın önemli bir dalı olarak tanımlayarak başlar, ardından dizinin trendini, yani ekranlara yansıtıldığında farklı şekilde gösterilebilecek içeriğini açıklar ve daha sonra, etki teorileriyle ilgili olarak iletişim biliminin son zamanlarda vardığı temel sonuçları sunar; bu bilime on yıllık bir deneyim kazandırarak ayrıcalık tanır. Ayrıca, Batı kökenli teoriler de sunulmuştur; bunun nedeni, İslam dünyasına yönelik üretilen dizilerin içeriğinin İslam toplumu ve kültürünün standartlarına uygun olarak incelenmesi gerektiğidir. Çalışma, bu teorileri ve bunların İslam araştırmalarına entegre edilip edilemeyeceğini veya sadece Batı felsefelerinin başka bir yönü olup olmadığını araştırmıştır; böylece İslam standartlarını karşılamayan aşırılıklar varsa uygun değişiklikler yapılabilir. İçerik analizi, Diriliş Ertuğrul dizisini temsil eden örneklemde dört eğilim ortaya koymuştur. Bu dört eğilim; dini, siyasi, ahlaki ve medeni eğilimlerdir. Dizide tekrarlanan çeşitli sembollere ek olarak, bu semboller üç kategoriye ayrılmıştır: ilki şiddet, ardından cesaretle ilgili kategori ve son olarak da günlük yaşam tarzı. Dizinin incelenmesi sırasında İslami deliller de fark edilmiştir; dört tür bulunmuştur: Kur'an ayetleri, Hz. Muhammed'in hadisleri, Kur'an rivayetleri ve Hz. Muhammed'in hayatından kaydedilmiş olaylar (Sire-i Nebeviye). Bununla birlikte, dramatik ve trajik boyutlar da vurgulanmıştır. Metodoloji, daha önce belirtilen faktörlerin (içerik eğilimleri, semboller ve İslami deliller) tekrarını saymak için anketler kullanılarak tamamlanmıştır; sayım, faktörün dakika ve sahnesine göre yapılmıştır. Anket sonuçlarının İslami toplum üzerindeki etkisini belirlemek için İslami Etki Teorisi vizyonu kullanılmış ve daha sonra sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Turkish drama containing serial of Effect massages, this investigation includes several steps that starts from revealing drama Trends, that is presented by content analysis of the sample, and by revealing ways and Media Effect Theories in that sample. The study starts in defining drama and its elements as a major strain of modern art, then, explains the trend of the drama, meaning the content of it that could be displayed differently when its produced to screens, and afterwards it presents essential results of what has been recently concluded by communication science regarding Effect theories which is the reaching arm of impact, giving a privilege to this science that counts a decade of experience. Moreover, theories which are born in a western nature were presented too, to the reason that the examination of the content of the drama that is produced to the Islamic world should be done along with the standards of the Islamic community and culture. The study investigated those theories, and whether they could be molded into the Islamic studies or if they were merely another side of western philosophies, so that proper replacements to be done if there were any extremities in those theories that don't meet Islamic standards. Content analysis has revealed four trends among the sample, the sample represented Resurrection: Ertugrul, (Diriliş: Ertuğrul) drama. The four trends were; religious, political, moral and civil trends. In addition to several symbols that were repeated during that drama, those symbols were classified to three categories, the first is violence, then comes courage related category, the last is regular lifestyle. Islamic related evidences were noticed too during the investigation of the drama, four types were found, Verses from The Holy Quran, sayings from prophet Mohammed (Hadith), narrations from Quran, and recorded events from prophet Mohammed's life (Sirah Nabawiyah). However, the dramatic and the tragic dimensions were highlighted too. Methodology was completed using surveys to count the repetition of previously mentioned factors; The content trends, the symbols, and the Islamic evidences, counting was made against the minute and the scene of the factor. Islamic Effect theories vision was used to identify the effect of the survey's results on the Islamic community, afterwards conclusions were drawn.