Zihin engelli bireylerle çalışan özel eğitim öğretmenlerinin plastik sanatlar eğitimine ilişkin görüşleri
The opinions of special education teachers who are working with mental handicapped persons about plastic art education
- Tez No: 101561
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEMSETTİN EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ZİHİN ENGELLİ BİREYLERLE ÇALIŞAN ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN PLASTİK SANATLAR EĞİTİMİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Bülent SALDERAY Güzel Sanatlar Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd. Doç. Şemsettin EDEER Bu araştırma, zihin engelli bireylerle çalışan özel eğitim öğretmenlerinin plastik sanatlar (resim ve heykel sanatlarına verilen genel isim) eğitimine ilişkin görüşlerini almak için gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda belirlenen problemi derinlemesine irdeleyen yedi ayrı alt amaç belirlenmiştir. Bunlar: Ö2el eğitim öğretmenlerinin plastik sanatlar eğitimine ilişkin eğitim durumları, plastik sanatlar eğitiminin potansiyel gücünün kullanılması, plastik sanatlarla ilintili yaratıcı sanatların kullanımı, sanat atölyelerinin durumu, plastik sanatlar eğitimi destekli bilgisayar eğitimi ve plastik sanatlar eğitimi ile birlikte işlevselleşebilen uyarlama aletleri, ağırlıklar ve çevresel düzenlemelerin kullanımını kapsamaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde görüşme çeşitlerinden biri olan yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın verilerinden elde edilen bulgular, genel veri tabanlı bir döküm çizelgesi ve görüşme formu sorularından yola çıkarak araştırmanın alt amaçlarının içeriğine göre hazırlanmış 7 ayrı tablo ile ifade edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; zihinsel engelli bireylerin eğitiminde plastik sanatlar eğitiminin kullanımı, gerek bu alanda eğitilmiş eğitimciler yönünden gerekse plastik sanatlar eğitimi alanının potansiyel varlığının kullanılması yönünden yeterli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın son kısmında, araştırmanın bulgularından elde edilen bilgilere göre uygulamaya yönelik ve ileri araştırmalara yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur. y
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has been realized for learning the opinions of special education teachers who are working with mental handicapped persons about plastic art education. In this way there has been determined seven lower goals which deeply examine this determined problem. These include the educational situation of special education teachers about plastic arts education, using the potential strength of plastic arts education, using the creative arts in connection with plastic arts, possition of art studios, computer education with supported plastic art education and using the adaptive tools, weights and environmental equipments which ones can be functional with plastic arts education. For obtaining the datums of the research the technique of formal interview which is a kind of interview has been used. In this way according to obtained datums of the research it has been determined a general enumaration table and seven tabels which are prepared according to the lower goals of the research. It has been determined that using the plastic arts education in the education of mental handicapped persons both about educated educator in this area and about using the potential strength of plastic arts education are not in the adequate level. In last section of the research according to the obtained informations it has been given several suggestions about practices and the future researches.