Yüksek öğretim kurumlarında büyüme stratejileri
The strategies of growt in higher education
- Tez No: 101562
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZ-ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüz dünyasına damgasını vuran bilgi üretimi ve kullanımı alanında yaşanan gelişmeler, nitelikli insan gücüne olan talebi sürekli artırmaktadır. Bu gelişmenin hızı insan gücünün yalnızca geçmişte iyi eğitilmiş olmasını değil, aynı zamanda eğitimin sürekli olmasını, öğrenme ile eğitimin birbirini tamamlamasını gerekli kılmaktadır. Geçmişe dayalı olarak bir kez edinilmiş bilgi birikimi çerçevesinde ömür boyu süren mesleklerin geçerliliği giderek kaybolmaktadır. Bu anlamda, ülkemizde karşılaşılan siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel sorunların çözümünde yaşamsal bir rol oynayan nitelikli insan gücünü yetiştirecek üniversite sisteminin de kendim yenilemesi kaçınılmazdır. Türk yükseköğretim sisteminin büyümesi ve yenilenmesi yalnızca günün koşullarına uymak biçiminde algılanmamalı, aynı zamanda gelecekteki gelişmeleri de kavrayacak şekilde düşünülmelidir. Türk yükseköğretim sistemi ve üniversiteler çağa uygun olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Sistemin 21. yüzyılda büyüyebilmesi ve ülke ihtiyaçlarına etkin cevap verebilmesi için, eğitimin ve bilimsel araştırmanın gerektirdiği her türlü tesis, teçhizat ve araç-gereç ihtiyacı karşılanmalıdır. Bilginin tek taraflı ve pasif olarak aktarıldığı bir platform olmaktan çıkarılmalıdır. Aksine bilginin bizzat üretimine ve uygulamasına adapte olabilecek, özgür düşünen, evrensel ve yerel kültürü, insani değerleri benimsemiş insan gücünün hazırlandığı bir ortama dönüştürülmelidir.
Özet (Çeviri)
The developments in producing and using knowledge have been profoundly affecting today's world and steadily increasing the demand for qualified people. The speed of this development has made necessary not only well-educated individuals, but also the consistency of education in coordination with learning. The life-long professions, depending on the acquired knowledge of the limited past experiences, have no longer been valid. In this sense, to find a solution to the political, social, economical and cultural problems of our country, the renewal of the university system which plays the crucial role in producing qualified individuals, seems to be inevitable. The renewal of Turkish university system should not only be considered as keeping up with the recent conditions, but it should also include the future developments. The higher education system and the universities of Turkey have to be reconstructed in conformity with the requirements of today. In order to develop the system and effectively fulfill the needs of our country in the 21 st. century, every sort of plants, equipment and hardware which are required in education and scientific research should be provided. Furthermore, the universities should also be functioned as the platforms where the knowledge is acquired objectively and actively. Similarly, our universities should be converted into the environments where people who have humanistic, universal and cultural values and who take part in producing and applying the knowledge are educated.