Genç yetişkinlerde zihinselleştirme ve savunma biçimleri ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between mentalization, defense styles and somatization in young adults
- Tez No: 1015638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN AYDİN YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada genç yetişkin bireylerde zihinselleştirme ve savunma biçimleri ile somatizasyon arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü incelenmektedir. Araştırma dahilinde 18-30 yaş aralığında bulunan 347 kadın 203 erkek olmak üzere toplam 550 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Zihinselleştirme Ölçeği (MentS), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ve Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R) Somatizasyon Alt Boyutu kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM Statistics 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Scheffe çoklu karşılaştırma testi ve Pearson korelasyon analizi gibi parametrik yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca zihinselleştirme ve savunma biçimlerinin somatizasyon üzerindeki etkisinde aleksitiminin aracı rolü Hayes PROCESS Macro Model (Model 4) kullanılarak test edilmiştir. Aracılık etkisinin anlamlılığı bootstrap yöntemi (%95 güven aralığı, 5000 yeniden örnekleme) ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ve aleksitiminin zihinselleştirme ile somatizasyon arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. Nevrotik savunma biçimi ve olgun olmayan savunma biçimi ile somatizasyon arasındaki ilişkide ise aleksitiminin kısmi bir aracı rol üstlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of alexithymia in the relationship between mentalization, defense styles, and somatization in young adults. Within the scope of the research, data were collected from a total of 550 participants, including 347 females and 203 males, aged between 18 and 30 years. The Sociodemographic Information Form, Mentalization Scale (MentS), Defense Style Questionnaire (DSQ-40), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and the Somatization subscale of the Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R) were used for data collection. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0 software. Parametric tests including independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Scheffe post-hoc test, and Pearson correlation analysis were conducted. In addition, the mediating role of alexithymia in the relationship between mentalization, defense styles, and somatization was tested using Hayes PROCESS Macro (Model 4). The significance of the mediation effect was evaluated using the bootstrap method with 5,000 resamples and a 95% confidence interval. The findings indicated significant relationships among the variables. Alexithymia was found to fully mediate the relationship between mentalization and somatization. Furthermore, it was determined that alexithymia partially mediated the relationships between both neurotic defense styles and immature defense styles with somatization.