Yetişkinlerde borderline (sınırda) kişilik özellikleri ve ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between borderline personality features and separation anxiety in adults
- Tez No: 1015637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN AYDİN YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yetişkinlerde borderline (sınırda) kişilik özellikleri ve ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmektedir. Araştırmada 18-64 yaş aralığında bulunan 285'i kadın, 211'i erkek olmak üzere toplam 496 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri normal dağıldığı için verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA sonucunda gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi için Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Borderline kişilik özellikleri ile yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemek için SPSS için geliştirilen PROCESS makrosu kullanılarak Andrew F. Hayes'in Model 4 (basit aracılık modeli) temelinde aracılık analizi yapılmış; dolaylı etkilerin anlamlılığı %95 güven aralığı ve 5000 bootstrap yeniden örnekleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, borderline kişilik özellikleri, yetişkin ayrılma anksiyetesi ve duygu düzenleme güçlüğü arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca, duygu düzenleme güçlüğünün borderline kişilik özellikleri ile yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide kısmi aracı role sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between borderline personality features and separation anxiety in adults. Data were collected from 496 participants aged between 18 and 64 years, including 285 women and 211 men. The data collection instruments included the Sociodemographic Information Form, the Borderline Personality Inventory, the Adult Separation Anxiety Questionnaire, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form. Since the research data showed a normal distribution, parametric tests were used for data analysis. Accordingly, the independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and one-way analysis of variance (ANOVA) were conducted. Following the one-way ANOVA, the Scheffe post-hoc multiple comparison test was applied to determine differences between groups. To examine the mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between borderline personality features and adult separation anxiety, mediation analysis was conducted using the PROCESS macro developed for SPSS based on Andrew F. Hayes's Model 4 (simple mediation model). The significance of indirect effects was evaluated using a 95% confidence interval and a 5,000-bootstrap resampling method. The findings revealed significant positive relationships among borderline personality features, adult separation anxiety, and difficulties in emotion regulation. Furthermore, difficulties in emotion regulation were found to have a partial mediating role in the relationship between borderline personality features and adult separation anxiety.