Topolojik indeksler ve makine öğrenmesi ile kolon kanseri ilaçlarının fizikokimyasal özelliklerinin tahmini
Predicting the physicochemical properties of colon cancer drugs using topological indexes and machine learning
  1. Tez No: 1015651
  2. Yazar: MUHAMMET EREN ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇOLAKOĞLU HAVARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, graf teorisinin ortaya çıkışından ve graf teorisinin bazı uygulamalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde tezin kaynak araştırması verilmiştir. Üçüncü bölümde tezde kullanılacak graf teorideki temel tanımlar, komşu tepe dereceleri toplamına bağlı polinom, komşu tepe dereceleri toplamına bağlı topolojik indeksler, kolon kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, makine öğrenmesi ve regresyon modeli hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde kolon kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların moleküler graf ile modellenip komşuluk derece polinomu yardımıyla topolojik indeksleri hesaplanmıştır. Ayrıca, makine öğrenmesi ile tahmin değerleri en iyi olan modeller elde edilmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. The first chapter discusses the emergence of graph theory and some of its applications. The second chapter provides a literature review of the thesis. The third chapter provides information on basic definitions and theorems in graph theory, neighbourhood polynomials, neighbourhood degree sum based topological indices, drugs used in the treatment of colon cancer, machine learning, and regression models that will be used in the thesis. The fourth chapter, drugs used in the treatment of colon cancer were modeled using moleculer graphs, and their topological indices were calculated using neighbourhood M-polynomials. Furthermore, the models with the best predictive values were obtained using machine learning. The fifth chapter evaluates the results obtained in the fourth chapter.