LNG yakıtlı gemilerin deniz taşımacılığına etkisinin incelenmesi: Bulanık Delphi ve Bulanık Dematel yöntemleri ile analizi
Examining the impact of lng-fueled ships on maritime transport: Analysis using Fuzzy Delphi and Fuzzy Dematel methods
- Tez No: 1015681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN HİKMET ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda egzoz emisyonlarının azaltılması için uygulanan sıkı tedbirler karşısında, sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan gemiler, gemi sahipleri ve denizcilik işletmeleri tarafından orta vadede en uygun çözüm olarak görülmektedir. Bu gemilerin yaygınlaşması büyük bir hızla devam etmektedir. Bu çalışma, kapsamlı bir literatür taramasıyla belirlenen çevresel, teknolojik, ekonomik, ticari, yasal ve sosyal faktörler açısından Bulanık Delphi Yöntemini kullanarak LNG yakıtlı gemilerin deniz taşımacılığı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, uzman görüşlerine dayalı Bulanık DEMATEL Yöntemini kullanarak bu faktörlerin neden-sonuç ilişkilerini analiz edecektir. Bu çalışmanın bulguları, deniz taşımacılığında LNG yakıtlı gemilerin benimsenmesini ve geliştirilmesini en çok ve en güçlü şekilde etkileyen faktörlerin işletme maliyeti ile sefer ve rota planlaması olduğunu göstermektedir. Çalışma aynı zamanda yakıt ikmal ağı, makine tipi, yanmamış metan emisyonu, egzoz emisyonu (NOₓ, SOₓ, PM, CO₂) ve emniyet gibi faktörlerin de güçlü etkisini ortaya koymaktadır. Çalışma, LNG yakıtlı gemi filolarının geliştirilmesinin deniz taşımacılığı üzerindeki etkisini IMO ve AB düzenlemeleri bağlamında değerlendirecektir. Bulgular, LNG gemi yatırımcıları için değerli bir referans noktası sağlayacak ve denizcilik işletmelerinin LNG yakıtlı gemilerin benimsenmesine ilişkin bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In light of the stringent measures implemented by the International Maritime Organization (IMO) and the European Union (EU) to curtail exhaust emissions in accordance with zero emission targets, liquefied natural gas (LNG)-powered vessels are regarded as the optimal solution in the medium term by ship owners and maritime enterprises. The proliferation of these vessels is accelerating at an alarming rate. The present study aims to analyse the effects of LNG-fuelled ships on maritime transport by employing the Fuzzy Delphi Method in terms of environmental, technological, economic, commercial, legal and social factors as determined by a thorough literature review. Furthermore, the study will analyse the cause-and-effect relationships of these factors by employing the Fuzzy DEMATEL Method based on expert opinions. The findings of this study demonstrate that the factors most and most strongly influencing the adoption and development of LNG-fuelled ships in maritime transport are those of operation cost and sailing pattern. The study also identifies the strong influence of factors such as bunkering network, machinery type, unburned methane emission, exhaust emission (NOₓ, SOₓ, PM, CO₂) and safety. The present study will assess the impact of developing LNG-fuelled ship fleets on maritime transport in the context of IMO regulations. The findings will provide a valuable reference point for LNG ship investors and assist maritime enterprises in making informed decisions regarding the adoption of LNG-fuelled ships.