Femoropopliteal tıkayıcı periferik arter hastalığında balon anjioplasti ve cerrahi tedavi uzun dönem açıklık oranlarının ve sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of patency rates and outcomes of balloon angioplasty and surgical treatment in femoropopliteal occlusive peripheral artery disease
  1. Tez No: 1015703
  2. Yazar: HALİL DEMREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD AMANVERMEZ ŞENARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın primer amacı femoropopliteal tıkayıcı periferik arter hastalığı (FP PAH) olan hastalarda uygulanan balon anjiyoplasti ve cerrahi tedavinin uzun dönem açıklık oranlarının ve klinik sonuçlarının (ampütasyon ve yara iyileşmesi vb.) karşılaştırılmasıdır. Uygulanan tedavi yöntemlerinin primer ve sekonder açıklık oranlarının, mortalite ve morbiditesinin gruplar arasında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2015 ile 1 Kasım 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda FP PAH tanısıyla ilaç kaplı balon anjiyoplasti (n=47) veya cerrahi baypas (n=175, safen ven veya PTFE greft) uygulanan 18 yaş üzeri toplam 222 hasta retrospektif gözlemsel olarak dahil edilmiştir. Bulgular: FP PAH nedeniyle balon anjiyoplasti grubunda beklenen primer açıklık oranları 1 yıllık %65,3, 2 yıllık %57,7, 5 yıllık %42,8 saptandı. Safen ven ile baypas grubunda beklenen primer açıklık oranı 1 yılda %88,2, 2 yılda %82,3, 5 yılda %69,1 ile en iyi açıklık oranlarını sağlamıştır. PTFE Greft ile baypas yapılan hasta grubundaysa beklenen primer açıklık oranı 1 yılda %78,3, 2 yılda %64,7, 5 yılda %35,6 olarak saptandı. Balon anjiyoplasti yapılan hastalarda kümülatif sağkalım 60,94±7,33 ay, cerrahi baypas grubunda kümülatif sağ kalım 60,12±4,4 ay olarak saptandı. Her iki grupta sağ kalım süreleri birbirine yakın izlendi ancak balon anjiyoplasti grubunda sayısal olarak biraz daha yüksek sağ kalım görüldü (p=0,34). Sonuç: Çalışmamız FP PAH'ta gerçek yaşam verilerini yansıtmaktadır. Hastaların tedavisinde komorbid hastalıkları ve WIfi risk skoru göz önüne alınarak, multidisipliner bir ekipçe karar verilmesini öneriyoruz. Uygun hastalarda uzun lezyonlarda da öncelikli endovasküler tedavinin denenmesini, başarısızlık durumunda cerrahi baypas yapılmasını önermekteyiz. Cerrahi tedavide safen ven greft baypaslarının uzun dönemde daha iyi açıklık sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to compare the long-term patency rates and clinical outcomes (e.g., amputation and wound healing) of balloon angioplasty versus surgical treatment in patients with femoropopliteal occlusive peripheral arterial disease (FP PAD The study also aimed to compare the primary and secondary patency rates, mortality, and morbidity between the treatment groups. Materials and Methods: A total of 222 patients aged over 18 years, who were diagnosed with FP PAD and underwent either drug-coated balloon angioplasty (n=47) or surgical bypass (n=175; using saphenous vein or PTFE graft) at the Manisa Celal Bayar University, Department of Cardiovascular Surgery between January 1, 2015, and November 1, 2023, were retrospectively and observationally included in the study. Results: In the balloon angioplasty group, the expected primary patency rates for FP PAD were found to be 65.3% at 1 year, 57.7% at 2 years, and 42.8% at 5 years. The saphenous vein bypass group provided the best patency rates, with expected primary patency rates of 88.2% at 1 year, 82.3% at 2 years, and 69.1% at 5 years. In the patient group that underwent PTFE graft bypass, the expected primary patency rates were determined as 78.3% at 1 year, 64.7% at 2 years, and 35.6% at 5 years. The cumulative survival was 60.94±7.33 months in the balloon angioplasty group and 60.12±4.4 months in the surgical bypass group. The survival rates were similar between the two groups; however, a numerically slightly higher survival was observed in the balloon angioplasty group (p=0.34). Conclusion: Our study reflects real-world data in FP PAD. We recommend that treatment decisions for patients be made by a multidisciplinary team, taking into account comorbid diseases and the WIfI risk score. In appropriate patients, we suggest to apply primary endovascular treatment even for long lesions, and performing surgical bypass in case of failure. In surgical treatment, saphenous vein graft bypasses were shown to provide better long term patency.