D vitamini eksikliği olan atopik dermatitli hastalarda mevcut tedaviye ek olarak uygulanan D vitamini takviyesinin SCORAD skoruna etkisi
The effect of vitamin D supplementation added to standard treatment on SCORAD scores in patients with atopic dermatitis and vitamin D deficiency
- Tez No: 1015704
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Atopik dermatit, epidermal bariyer bozukluğu ve immün disregülasyon ile ilişkili kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Son yıllarda D vitamininin immünomodülatör etkileri nedeniyle atopik dermatit patogenezindeki rolü ve tedaviye katkısı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, D vitamini eksikliği bulunan atopik dermatitli pediatrik hastalarda standart tedaviye ek olarak uygulanan D vitamini takviyesinin klinik hastalık şiddeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği'nde atopik dermatit tanısı ile izlenen ve serum 25- hidroksivitamin D (25(OH)D) düzeyi düşük saptanan 54 pediatrik hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastalara mevcut atopik dermatit tedavisine ek olarak D vitamini takviyesi uygulandı. Hastalık şiddeti tedavi öncesi ve tedavi sonrası SCORAD indeksi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca SCORAD alt parametreleri, klinik yanıt oranları ve serum D vitamini düzeyi ile hastalık şiddeti arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 7,6 ± 5,1 yıl olup olguların %57,4'ü kızdı. Ortalama serum 25(OH)D düzeyi 12,5 ± 5,0 ng/mL olarak saptandı. Başlangıç SCORAD ortalaması 41,9 ± 15,7 iken tedavi sonrası 7,5 ± 11,5'e geriledi ve ortalama 34,4 puanlık anlamlı azalma saptandı (p<0,001). Hastaların %85,2'sinde SCORAD skorunda %50 ve üzerinde iyileşme gözlendi. Kaşıntı ve uykusuzluk skorlarında belirgin düzelme saptandı. Başlangıç serum D vitamini düzeyi ile SCORAD parametreleri arasında anlamlı korelasyon bulunmadı (p>0,05). Sonuç: D vitamini eksikliği bulunan atopik dermatitli pediatrik hastalarda standart tedaviye ek olarak uygulanan D vitamini takviyesinin klinik hastalık şiddetini azaltmada etkili olabileceği düşünüldü. Özellikle SCORAD skorunda ve subjektif semptomlarda belirgin iyileşme sağlanması, D vitamini desteğinin atopik dermatit tedavisinde yardımcı bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini desteklemektedir. Daha geniş örneklemli, prospektif ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Atopic dermatitis is a chronic inflammatory skin disease associated with epidermal barrier dysfunction and immune dysregulation. In recent years, the role of vitamin D in the pathogenesis and treatment of atopic dermatitis has attracted increasing attention due to its immunomodulatory effects. This study aimed to evaluate the effect of vitamin D supplementation added to standard treatment on disease severity in pediatric patients with atopic dermatitis and vitamin D deficiency. Materials and Methods: A total of 54 pediatric patients diagnosed with atopic dermatitis and found to have low serum 25-hydroxyvitamin D [25(OH)D] levels at the Dermatology Clinic of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital were included in the study. Demographic and clinical data were evaluated retrospectively. All patients received vitamin D supplementation in addition to standard atopic dermatitis treatment. Disease severity was assessed before and after treatment using the SCORAD index. SCORAD subparameters, clinical response rates, and the relationship between serum vitamin D levels and disease severity were also analyzed. Results: The mean age of the patients was 7.6 ± 5.1 years, and 57.4% were female. The mean serum 25(OH)D level was 12.5 ± 5.0 ng/mL. The mean baseline SCORAD score decreased significantly from 41.9 ± 15.7 to 7.5 ± 11.5 after treatment, with a mean reduction of 34.4 points (p<0.001). An improvement of 50% or greater in SCORAD scores was observed in 85.2% of the patients. Significant improvement was also detected in pruritus and sleep disturbance scores. No significant correlation was found between baseline serum vitamin D levels and SCORAD parameters (p>0.05). Conclusion: Vitamin D supplementation added to standard treatment may be effective in reducing clinical disease severity in pediatric patients with atopic dermatitis and vitamin D deficiency. The marked improvement observed particularly in SCORAD scores and subjective symptoms supports the potential role of vitamin D supplementation as an adjunctive therapeutic approach in atopic dermatitis management. Further prospective controlled studies with larger sample sizes are needed.