Adolesan grekoromen güreşçilere uygulanan 8 haftalık core egzersiz programlarının gövde kas dayanıklılığı ve çeviklik performansı üzerine etkileri
Effects of an 8-week core exercise program on trunk muscle endurance and agility performance in adolescent greco-roman wrestlers
  1. Tez No: 1015730
  2. Yazar: AHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın hedefi, genç Grekoromen güreşçilere uygulanan sekiz haftalık bir core egzersiz programının vücut kas dayanıklılığı ve çeviklik üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya gönüllü olarak katılan lisanslı Grekoromen güreşçiler, deney (n=10; yaş: 12,40±0,52 yıl, boy: 153,40±6,70 cm, vücut ağırlığı: 54,40±12,54 kg) ve kontrol (n=10; yaş: 12,20±0,42 yıl, boy: 154,20±7,41 cm, vücut ağırlığı: 51,20±14,73 kg) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubu, güreş antrenmanlarının yanı sıra sekiz hafta boyunca haftada üç gün uygulanan planlı bir core egzersiz programı gerçekleştirmiştir. Kontrol grubu ise sadece mevcut güreş antrenmanlarına devam etmiştir. Değerlendirmelerde vücut kas dayanıklılığını belirlemek amacıyla Trunk Fleksör Trunk ekstensör ve yan plank testleri alınmıştır. Ayrıca çeviklik değerlendirilmesi için Hexagon çeviklik testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spss 27 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda Paired Samples t-test, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Independent Samples t-test kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi alpha (α) = 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sekiz haftalık uygulama sonrasında deney grubunun son test ölçümlerinde trunk fleksiyon, trunk ekstansiyon ve çeviklik performanslarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken (p<0,05); sağ ve sol side plank performanslarında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Kontrol grubunun ön test ve son test ölçümleri karşılaştırıldığında, sadece trunk ekstansiyon performansında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmış (p<0,05); diğer tüm parametrelerde ise anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda; ön test ölçümleri açısından hiçbir parametrede istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Gruplar arası son test karşılaştırmalarında sadece trunk ekstansiyon ve çeviklik performanslarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak; core egzersizlerinin genç Grekoromen güreşçilerde kas dayanıklılığı ve çeviklik performansını artırdığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, performans gelişimi için core antrenmanlarının güreş programlarına sistematik olarak dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of an eight-week core exercise program applied to young Greco-Roman wrestlers on muscular endurance and agility. Licensed Greco-Roman wrestlers who voluntarily participated in the study were divided into an experimental group (n=10; age: 12.40±0.52 years, height: 153.40±6.70 cm, body weight: 54.40±12.54 kg) and a control group (n=10; age: 12.20±0.42 years, height: 154.20±7.41 cm, body weight: 51.20±14.73 kg). The experimental group performed a planned core exercise program three days a week for eight weeks in addition to their wrestling training. The control group continued only with their regular wrestling training. To assess muscular endurance, Trunk Flexor, Trunk Extensor, and side plank tests were conducted. Additionally, the Hexagon Agility Test was used to evaluate agility. Data were analyzed using the SPSS 27 software. The normality of the data distribution was tested using the Shapiro-Wilk test. Paired Samples t-test was used for within-group comparisons, while Independent Samples t-test was used for between-group comparisons. The level of statistical significance was set at alpha (α) = 0.05. After the eight-week intervention, statistically significant improvements were found in trunk flexion, trunk extension, and agility performance in the post-test measurements of the experimental group (p<0.05), whereas no significant differences were observed in right and left side plank performances (p>0.05). When the pre-test and post-test measurements of the control group were compared, a statistically significant difference was found only in trunk extension performance (p<0.05), while no significant differences were observed in the other parameters (p>0.05). In between-group comparisons, no statistically significant differences were found in any parameter in the pre-test measurements (p>0.05). In the post-test comparisons between groups, statistically significant differences in favor of the experimental group were found only in trunk extension and agility performance (p<0.05). In conclusion, core exercises were found to improve muscular endurance and agility performance in young Greco-Roman wrestlers. Accordingly, it is recommended that core training be systematically incorporated into wrestling programs for performance development.