Travaydaki gebelere sanal gerçeklik gözlüğü ile fetüse ait görüntülerin izletilmesinin doğum konforu, maternal bağlanma ve travmatik doğum algısı üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of showing fetal images via virtual reality glasses to pregnant women in labor on labor comfort, maternal attachment and traumatic birth perception: A randomized controlled trial
- Tez No: 1015739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, travay eylemi sürecinde gebelere sanal gerçeklik gözlüğü ile fetüse ait görüntüleri izletilmesinin doğum konforu, maternal bağlanma ve travmatik doğum algısı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma türünde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Konya Özel Büyükşehir Hastanesi kadın doğum polikliniklerine 30 Ocak-15 Nisan 2026 tarihleri arasında başvuran 28-32. gebelik haftasında, bilgilendirildikten sonra çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve fetüse ait görüntülerinin kaydedilmesine izin veren 114 primipar gebeden oluşmuştur Kaydedilen bu görüntüler travay süresince müdahale grubuna istedikleri süre izletilmiştir. İzleme süreleri kaydedilmiştir Kontrol grubuna rutin uygulamalar dışında hiçbir müdahale yapılmamıştır. Veriler; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Konforu Ölçeği, Maternal Bağlanma Ölçeği, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde müdahale ve kontrol grubunun betimsel istatistiklerine dair verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi ile ki kare testi kullanılmıştır. Çalışmada her iki gruptaki gebelerin toplam yaş ortalaması 24,44±3,10 olup müdahale grubundaki kadınlara ortalama 8,12±1,90 dakika sanal gerçeklik gözlüğü ile fetüse ait görüntüler izletilmiş ve aynı zamanda fetüsün kalp atım sesleri dinletilmiştir. Müdahale grubundaki gebelerin kontrol grubuna göre doğum konforu düzeyi (15,65±1,89; 5,04±1,24; 12,16±1,41; 32,84±3,04; sırasıyla), maternal bağlanma düzeylerinin (100,70±3,96;) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek olduğu ve travmatik doğum algısı düzeyi (55,49±7,48; p=0,001) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışma bulguları, doğum sürecindeki gebelere sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla fetüse ait görüntülerin izletilmesinin, doğum konforu ve maternal bağlanma düzeylerini anlamlı şekilde artırdığını, travmatik doğum algısını ise anlamlı düzeyde azalttığını göstermektedir. Çalışma sonuçları doğrultusunda, sanal gerçeklik destekli fetüs görüntüleme uygulamasının doğum eyleminde ebelik bakımına entegre edilmesinin, kadınların olumlu doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlayabilecek etkili ve uygulanabilir bir nonfarmakolojik bakım yaklaşımı olduğu değerlendirilmektedir. Çalışmanın, farklı bölgelerde, farklı örneklem grupları ve daha geniş örneklem büyüklükleri ile tekrarlanmasının literatüre önemli katkılar sağlayacağı da önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental trial to determine the effect of showing pregnant women images of the fetus via virtual reality goggles during labor on their level of comfort during childbirth, maternal bonding, and perception of a traumatic birth. The study sample consisted of 114 primiparous women who presented to the obstetrics outpatient clinics at Konya Private Metropolitan Hospital between January 30 and April 15, 2026, were between 28 and 32 weeks of gestation, voluntarily agreed to participate in the study after receiving informed consent, and consented to the recording of fetal images. These recorded images were shown to the intervention group for as long as they desired during labor. Viewing durations were recorded. No interventions other than routine procedures were performed on the control group. Data were collected using the Pregnant Woman Information Form, the Birth Comfort Scale, the Maternal Attachment Scale, and the Traumatic Birth Perception Scale. In the analysis of the data, an independent samples t-test and a chi-square test were used to compare the descriptive statistics between the intervention and control groups. In the study, the total mean age of the pregnant women in both groups was 24.44 ± 3.10; women in the intervention group were shown images of the fetus using virtual reality goggles for an average of 8.12 ± 1.90 minutes, while simultaneously listening to the fetus's heartbeat. Compared to the control group, pregnant women in the intervention group had statistically significantly higher levels of labor comfort (15.65 ± 1.89; 5.04 ± 1.24; 12.16 ± 1.41; 32.84 ± 3.04; respectively), maternal attachment levels (100.70 ± 3.96), were found to be statistically significantly higher, and the level of perceived traumatic childbirth (55.49 ± 7.48; p = 0.001) was found to be statistically significantly lower. The study findings indicate that showing pregnant women images of the fetus via virtual reality goggles during labor significantly increases comfort during childbirth and levels of maternal bonding, while significantly reducing the perception of a traumatic birth. Based on the findings of this study, the integration of virtual reality-assisted fetal imaging into intrapartum midwifery care may serve as an innovative and effective non-pharmacological intervention that supports positive childbirth experiences, enhances maternal comfort, and strengthens maternal–fetal bonding. It is also suggested that replicating the study in different regions, with different sample groups and larger sample sizes, would make significant contributions to the literatüre.