Geopolitical and geoeconomic interactions during critical junctures: Turkish-Russian bilateral relations
Kritik kavşaklarda jeopolitik ve jeoekonomik etkileşimler: Türk-Rus ilişkileri
  1. Tez No: 1015764
  2. Yazar: TALHA CESİM GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ÇELİKPALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bölgesel dinamikleri yeniden tanımlayan kritik dönemeçler bağlamında Türk-Rus ilişkilerine odaklanmaktadır. Buna göre, Rusların komşu devletlere karşı sınırlı askeri müdahalelerde bulunduğu durumlarda Türkiye'nin Rus çıkarlarına uyum sağladığını savunmaktadır. Bu uyum hem güç hem de rıza yoluyla gerçekleşmektedir. Bu tür bağlamlarda artan Rus nüfuzu, Türkiye'yi kendisine meydan okumaktan caydırırken, aynı zamanda Türk çıkarlarını da cezbetmektedir. Ancak Türkiye, Rusya'nın komşu devletlere karşı kapsamlı ve açık uçlu askeri eylemleri bağlamında Rusya'ya karşı bir dengeleyici rol üstlenmektedir. Bu bağlamda Türkiye, Rusya'nın azalan jeopolitik önemini değerlendirerek bölgesel nüfuzunu genişletirken, Rus askeri eylemlerini bir güvenlik tehdidi olarak çerçeveleyen bölgesel ve bölge dışı aktörlerle etkileşimini artırmaktadır. Bu tez, vaka çalışmaları olarak Rusya'nın 2008, 2014, 2015 ve 2022 yıllarındaki askeri müdahalelerini ve bunların Karadeniz, Güney Kafkasya ve Doğu Akdeniz bölgelerinin bölgesel dinamikleri ile Türk-Rus ikili ilişkileri üzerindeki etkilerini öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda Rusya'nın askeri müdahaleleri şeklinde ortaya çıkan kritik dönemeçlerin bölgesel dinamiklerin ve Türk-Rus ikili ilişkilerinin seyrini şekillendiren temel belirleyiciler olduğunu göstermektedir. Bu tezdeki teorik ve ampirik çıkarımlar, Türk-Rus ilişkilerini ele alan ilgili akademik literatüre yeni katkılar sunmaktadır. Bu bağlamda, ikili ilişkileri çoğunlukla 'süreklilik' prizmasından analiz eden ilgili literatürden farklı olarak ikili ilişkilerdeki değişimleri, kırılmaları ve stratejik yeniden hesaplamaları vurgulamaktadır. Benzer şekilde, bu tez sistemik dönüşümün Türk-Rus ikili ilişkileri üzerindeki etkisi konusunda ilgili literatürün ötesine geçmektedir. Buna göre, ilgili literatür, sistemik dönüşüme oldukça indirgemeci bir bakış açısı sunmakta ve öncelikli olarak Amerikan askeri geri çekilmesinin potansiyeline ve bunun Türk-Rus angajmanı üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Öte yandan, bu tez, küresel ve bölgesel düzeylerdeki jeoekonomik ve jeostratejik çekişmeleri ve bu alanlardaki farklılaşan Türk-Rus pozisyonları da dahil olmak üzere sistemik dönüşümle ilgili daha geniş değişkenleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the Turkish-Russian bilateral relations in the context of the critical junctures. It argues that in contexts when the Russians conduct limited military interventions against neighboring states, Türkiye accommodates Russian interests. This accommodation is both by force and consent. Growing Russian influence in such contexts deters Türkiye from challenging it, while also attracting Turkish interests. However, Türkiye embarks on a balancing act against Russia in the context of the latter's extensive and open-ended military conduct against neighboring states. In this context, Türkiye capitalizes on the decreasing geopolitical relevance of Russia by expanding its regional influence while also increasing its engagement with regional and extra-regional actors. As its case studies, this dissertation exemplifies the Russian military conduct in 2008, 2014, 2015, and 2022 and their repercussions on the regional dynamics of the Black Sea, South Caucasus, and Levant regions, as well as on Turkish-Russian bilateral relations. Hence, this dissertation demonstrates that critical junctures that occur in the form of military interventions are the primary determinants that shape the course of regional dynamics and Turkish-Russian bilateral relations. The theoretical and empirical inferences in this dissertation present novel contributions to the relevant scholarly literature, which has been used to analyze Turkish-Russian relations through the prism of continuity. In this respect, this dissertation emphasizes changes, disruptions, and strategic recalculations. Likewise, this dissertation goes beyond the relevant literature regarding the analyses of systemic transformation and its impact on Turkish-Russian bilateral relations. Accordingly, the relevant literature presents a rather reductionist perspective on systemic transformation, primarily focusing on the potential American military withdrawal and its consequences for Turkish-Russian engagement. This dissertation, on the other hand, incorporates broader variables related to systemic transformation, including geoeconomic and geostrategic contestations at the global and regional levels, as well as divergent Turkish-Russian positions on these issues.