Örgütsel özdeşleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi ve psikolojik sermayenin aracı rolü: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of organizational identification on organizational citizenship and the mediating role of psychological capital: A research on healthcare employees
- Tez No: 1015765
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, örgütsel özdeşleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide psikolojik sermayenin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, insan yaşamına doğrudan dokunan ve yoğun iş yükü, stres ve belirsizlik barındıran sağlık sektöründe görev yapan çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örgütsel davranış literatüründe, çalışanların örgütleriyle kurdukları psikolojik bağların, gönüllü ve rol ötesi davranışlar sergilemelerinde önemli bir belirleyici olduğu kabul edilmektedir. Bu bağlamda örgütsel özdeşleşme, çalışanların örgütlerini benliklerinin bir parçası olarak algılamalarını ifade ederken; psikolojik sermaye umut, öz yeterlilik, iyimserlik ve psikolojik dayanıklılık boyutlarından oluşan geliştirilebilir bir pozitif psikolojik kaynak olarak ele alınmaktadır. Araştırma Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel hastanelerde çalışan sağlık personeli üzerinde anket yöntemiyle yürütülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, örgütsel özdeşleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca psikolojik sermayenin, bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarının, sağlık kurumlarında insan kaynakları uygulamalarına ve çalışanların pozitif psikolojik kaynaklarının geliştirilmesine yönelik yönetsel çıkarımlar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of organizational identification on organizational citizenship behavior and the mediating role of psychological capital in this relationship. The research was conducted on employees working in the healthcare sector, an area that directly impacts human lives and involves heavy workloads, stress, and uncertainty. In the organizational behavior literature, it is accepted that the psychological bonds employees form with their organizations are a significant determinant of their voluntary and extra-role behaviors. In this context, organizational identification refers to employees perceiving their organizations as a part of their selves, while psychological capital is considered a developable positive psychological resource consisting of the dimensions of hope, self-efficacy, optimism, and psychological resilience. The research was conducted using a survey method on healthcare personnel working in public and private hospitals in Afyonkarahisar province. The data obtained were analyzed using statistical analysis techniques. The findings reveal that organizational identification has a significant and positive effect on organizational citizenship behavior. Furthermore, it was determined that psychological capital plays a partial mediating role in this relationship. The study results are expected to offer managerial implications for human resources practices in healthcare institutions and for developing positive psychological resources among employees.