Sigorta şirketlerinin performansının panel veri analizi ile değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of insurance companies performance using panel data analysis: The case of Türkiye
  1. Tez No: 1015785
  2. Yazar: MUHAMMET KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SENAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye sigortacılık pazarında faaliyet gösteren elementer ve hayat branşı şirketlerinin finansal performansını belirleyen sektöre özgü operasyonel dinamikleri ve katastrofik dışsal şokların etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla 2013-2025 döneminde kesintisiz faaliyet gösteren 23 elementer ve 15 hayat sigortası şirketi olmak üzere toplam 38 sigorta şirketi çalışma kapsamında ele alınmıştır. Çalışmada, Arellano-Bover ve Blundell-Bond iki adımlı Sistem GMM dinamik panel veri analizi yöntemleri ile Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik analizinden faydalanılmış, finansal performans göstergesi olarak aktif kârlılık oranı dikkate alınmıştır. Yapılan analizler neticesinde geçmiş yıl performansının, şirket büyüklüğünün ve prim üretiminin her iki branşta da finansal performansı pozitif etkilediği bulunmuştur. Finansal kaldıraç ve hasar prim oranlarının ise performansı baskıladığı tespit edilmiştir. Ayrıca cari oranın elementer branşta performansı artırırken hayat branşında azalttığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra özkaynak başına prim üretiminin elementer branşta performansı artırdığı konservasyon oranının ise hayat branşında performansı negatif etkilediği saptanmıştır. Dışsal şok analizleri 2023 depremleri ve 2021 yılındaki pandeminin elementer branş performansında anlamlı kayıplara yol açtığını, hayat branşının ise bu şoklara karşı dirençli kaldığını göstermektedir. Nedensellik analizinde ise şirket büyüklüğü ile performans arasında her iki branşta da çift yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comparatively examine the sector-specific operational dynamics and the effects of catastrophic external shocks that determine the financial performance of non-life and life insurance companies operating in the Turkish insurance market. For this purpose, a total of 38 insurance companies, including 23 non-life and 15 life insurance companies operating continuously during the 2013-2025 period, were included in the scope of the study. In this study, which utilizes the Arellano-Bover and Blundell-Bond two-step System GMM among dynamic panel data analysis methods and the Dumitrescu-Hurlin panel causality analysis, the return on assets ratio was taken into account as the financial performance indicator. As a result of the analyses, it was found that previous year performance, company size, and premium production positively affected financial performance in both branches. Financial leverage and loss-to-premium ratios, on the other hand, were found to suppress performance. Furthermore, it was determined that the current ratio increased performance in the non-life branch while decreasing it in the life branch. In addition, it was found that premium production per equity increased performance in the non-life branch, whereas the conservation ratio negatively affected performance in the life branch. External shock analyses show that the 2023 earthquakes and the pandemic in 2021 led to significant losses in non-life branch performance, while the life branch remained resilient against these shocks. In the causality analysis, a bidirectional relationship was found between company size and performance in both branches.