Richard Strauss'un Metamorphosen for 23 Strings eserinin müzikal ve bestecilik teknikleri açısından incelenmesi
An analysis of Richard Strauss's Metamorphosen for 23 Strings in terms of musical and compositional techniques
- Tez No: 1015784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSİM DOLGUN ILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Yaylı çalgılardan oluşan çalgı grubuna/orkestraya, yaylı çalgılar orkestrası adı verilir. Yaylı çalgılar orkestrası müziği, XVII. yüzyılın başlarından itibaren gelişmeye başlayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu gelişime katkı sağlayan bestecilerden biri de orkestra, opera ve solo çalgılar için dünya müzik repertuvarına önemli eserler kazandırmış olan Richard Strauss'tur. Strauss'un 1945 yılında tamamladığı ve yaylı çalgılar orkestrası için bestelediği“Metamorphosen”adlı eseri yaklaşık yirmi yedi dakika sürmektedir. Bu eser, bestecinin II. Dünya Savaşı sonunda tanık olduğu fiziksel yıkımla beraber, kültürel simgelerin yok olduğuna dair inancı ve medeniyetin çöktüğü düşüncesini müzik yoluyla anlatımını simgelemektedir. Metamorphosen'in bir başyapıt olduğu ve özellikle Almanya'nın kültürel mirasına verilen zarara ithaf edilmiş bir ağıt olarak kabul edildiği düşünülmektedir. Bu tezde, eserin müzikal analizi öncesinde Strauss'un bestecilik kariyeri, yaşamı ve eserin oluşum süreci ele alınmıştır. Ardından, Metamorphosen'in analizi kapsamında eserin formu, doku karşıtlıkları, çalgı gruplarının ilişkileri, çalgılama ve orkestrasyon teknikleri ile bestecilik tekniklerine yönelik kapsamlı bir analiz sunulması hedeflenmiştir. Strauss, bu eserde döneminden önceki bestecilerin kullandığı armonik yapı, kontrpuan ve modülasyon tekniklerini kendi müzikal diliyle ustalıkla harmanlayarak sunmuştur. Bestecinin eser içinde kullandığı yedi farklı temayı, yirmi üç farklı yaylı partisinin her birinde kullanması ve bu temaları iç içe geçirmesi dikkat çekicidir. Bu çalışmanın temel amacı, Strauss'un bu eserde kullandığı figürasyon ve bestecilik tekniklerini yalın bir dille açıklayarak günümüz bestecilerine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
An ensemble or orchestra consisting of string instruments is called a string orchestra. String orchestra music began to develop in the early 17th century and has continued to evolve to the present day. One of the composers who contributed to this development is Richard Strauss, who has added important works to the world music repertoire for orchestra, opera, and solo instruments. Strauss's work“Metamorphoses,”completed in 1945 and composed for string orchestra, lasts approximately 27 minutes. This work symbolizes the composer's expression through music of his belief in the destruction of cultural symbols and the collapse of civilization, witnessed alongside the physical destruction at the end of World War II. Metamorphoses is considered a masterpiece and is regarded as a lament dedicated to the damage done to Germany's cultural heritage. This thesis examines Strauss's compositional career, life, and the work's creative process prior to its musical analysis. Subsequently, within the scope of analyzing Metamorphoses, the aim is to present a comprehensive analysis of the work's form, textural contrasts, relationships between instrumental groups, playing and orchestration techniques, and compositional techniques. In this work, Strauss skillfully blends the harmonic structure, counterpoint, and modulation techniques used by composers of earlier periods into his own musical language. The composer's effort to use seven different themes in each of the 23 different string parts and to interweave these themes is noteworthy. The primary aim of this study is to provide contemporary composers with a clear understanding of the figuration and compositional techniques used by Strauss in this work, expressed in simple terms.