2011-2020 yılları arası Suriye belgesel sineması
Syrian documentary cinema (2011-2020)
- Tez No: 1015805
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo, Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2011–2020 yılları arasında Suriye'de üretilen belgesel filmleri, medya aktivizmi ve yurttaş gazeteciliği bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. 2011 sonrası dönemde, profesyonel medya kuruluşlarının sahadan büyük ölçüde çekilmesiyle birlikte, aktivistler ve sıradan yurttaşlar tarafından üretilen görüntüler, temel tanıklık araçları hâline gelmiştir. Zamanla bu acil belgeleme pratikleri, sinematografik anlatılar ve uzun metraj belgesel filmler biçiminde yeniden yapılandırılmıştır. Bu araştırma, söz konusu dönüşümün hangi toplumsal, estetik ve etik süreçler aracılığıyla gerçekleştiğini ve Suriye belgesel sinemasının yapısal değişimine nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Araştırma, nitel yöntemle yürütülmüş; veri toplama sürecinde belgesel film analizi ve çevrim içi yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Beyaz Baretliler (2016), Halep'teki Son Adamlar (2017) ve Sama için (2019) adlı belgesel filmler oluşturmaktadır. Filmler; anlatı yapısı, sinematografi, kurgu, ses tasarımı, etik sorumluluklar ve gerçeklik temsili bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, aktivist belgeleme pratiklerinin yalnızca teknik bir kayıt biçimi olmadığı, aksine belgesel sinemanın estetik, anlatısal ve politik sınırlarını yeniden tanımlayan bir üretim alanı oluşturduğu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda çalışma, Suriye belgesel sinemasındaki dönüşümü, çağdaş belgesel sinema tartışmaları çerçevesinde ele alarak alana özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Syrian documentary cinema produced between 2011 and 2020 within the context of media activism and citizen journalism. Following the outbreak of the Syrian uprising in 2011 and the subsequent armed conflict, professional media access to the field became severely restricted. As a result, images produced by activists and ordinary citizens emerged as primary forms of visual testimony. Over time, these urgent practices of documentation were transformed into structured cinematic narratives and feature-length documentary films. This research investigates the social, aesthetic, and ethical processes through which this transformation occurred and explores how it contributed to the transformation of Syrian documentary cinema. The study adopts a qualitative research design, employing documentary film analysis and semi-structured in-depth online interviews as data collection methods. The sample consists of three feature-length documentaries: The White Hemlets (2016), Last Men in Aleppo (2017), and For Sama (2019). The films are analyzed in terms of narrative structure, cinematography, editing, sound design, ethical considerations, and modes of reality representation. The findings suggest that activist documentation practices function not merely as technical records, but as a transformative force that reshapes the aesthetic, narrative, and political dimensions of documentary cinema. By situating the Syrian case within broader discussions of contemporary documentary filmmaking, this study aims to contribute to the understanding of documentary cinema produced under conditions of conflict and emergency.