Tevfik Sırrı Gür ve İçel valiliği
Tevfik Sırrı Gür and the governorship of Mersin
- Tez No: 101583
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİFE YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
155 ÖZET Bu çalışmada 1943-1947 yılları arasında İçel Valiliği yapmış olan Tevfik Sırrı Gür, yönetici kişiliği ve bıraktığı eserleriyle ele alınarak incelenmiştir. Tevfik Sırrı Gür, devlet hizmetine 1912 tarihinde İstanbul İli Maiyet Memurluğuna atanmakla başlamıştır. Yurdun değişik yerlerinde bucak müdürlüğü ve kaymakamlık görevlerinde bulunmuştur. 1920 tarihinde Hayrabolu Kaymakamı iken Hayrabolu'nun Yunanlılarca işgali üzerine Anadolu'ya geçmiş ve Milli Mücadeleye katılmıştır. TBMM Hükümeti, kendisini 1921'de Üçüncü Sınıf Mülkiye Müfettişliğine atamıştır. Keskin İlçesi Kaymakamlığı, Kırklareli Sancağı Mutasarrıflığı ve İçişleri Bakanlığı Üçüncü Sınıf Mülkiye Müfettişliğinden bulunduktan sonra 31.10.1931 tarihinde İçel, 1933'te Elazığ, 1937'de Muş, 1943'te ikinci kez İçel ve 1947'de Kastamonu valiliklerine atanmıştır. İdealist bir yönetici olarak görev yaptığı illerde yararlı ve kalıcı eserler bırakmıştır. Tevfik Sırrı Gür, eğitim ve kültür kurumlarının yapımına büyük önem vermiştir. Görev yaptığı illerde birçok okul ve Halkevi yaptırmıştır. Tevfik Sırrı Gür, Tek Partili dönemin başarılı bir valisidir. Türkiye'de Çok Partili Hayata geçilmesinden itibaren muhalefetin dikkatini çekmiştir. Demokrat Parti döneminde 17 Haziran 1950 tarihinde emekli edilmiş olan Tevfik Sırrı Gür, 28 Şubat 1959 tarihinde vefat etmiştir. Fakat adı başta İçel olmak üzere görev yaptığı yerlerde eserleriyle yaşamaktadır. İçel'de bugün de işlevini sürdüren Halkevi binası (bugünkü Kültür Merkezi), Tevfik Sırrı Gür Lisesi, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu, Akkahve ve Akotel (bugün Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasının alt katı), Atatürk ve İsmet İnönü anıtları ve çeşitli yollar vs. O'nun yaptırdığı eserlerden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
156 SUMMARY The study is composed of Tevfik Sırrı Gür(who had worked as a Governor between 1943 and 1947 in İçel)'s character and his works. Tevfik Sırrı Gür has started to his work, having been appointed to the assistantship of the council of government in 1912. He has been to some parts of the country as a town manager and as a kaimakam. While he was a Kaimakam in Hayrabolu in 1920, he came to Anatolia and joined“The National Strife”after the Greece occupation. Then he was appointed to the Third Class Politics Supervisory in 1921 by Grand National Assembly. After he had been to Keskin town as a kaimakam, in Kırklareli as a council of government and the third class politics supervisory of the Ministery of the Interior. He was appointed to İçel (on 31.10.1931), Elazığ (in 1933), Muş (inl937) as a governor. After that he was appointed to İçel again(in 1943) and Kastamonu (in 1947) He left permanent and useful works back for he was an idealist director. Tevfik Sırrı Gür gave importance to the construction of education buildings and the culture. He had lots of schools and libraries done in the towns where he worked. He was the successful governor in the term which has got only one party. He took attention of the opposition party during the multi parties term. He was retired on 17th June 1950 at the Democrat-Party term. Tevfik Sırrı Gür died on 28th February 1959. But he has been living with his works in towns where he worked so far. Today, The Culture Center, Tevfik Sırrı Gür High School, Tevfik Sırrı Gür Stadium, and Akkahve are some of his works in İçel.