Sinemada ekran yaşamı anlatısı:“Saadet”filmi örneği
Screenlife narrative in cinema: The example of the film“Saadet”
- Tez No: 1015877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ ZAİMAĞAOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez, dijital çağın görsel kültüründe giderek belirginleşen ekran yaşamı (screenlife) anlatı formatını tarihsel, kuramsal ve uygulamalı boyutlarıyla incelemekte; söz konusu biçimin sinemasal prensiplerini“Saadet”adlı kısa film üzerinden değerlendirmektedir. Ekran yaşamı sineması, tüm anlatı mekânını bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarında üreten; dijital arayüzleri dramatik uzama dönüştüren özgün bir format olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, ekran yaşamı anlatısının kökenlerini amatör kamera estetiği ve buluntu film (found footage) sineması geleneğinden alarak, 1990'lara dek uzanan deneysel sinema pratiklerinin, arayüz temelli çağdaş ekran anlatılarına nasıl zemin hazırladığını göstermektedir. Araştırma modeli, nitel araştırmaya dayalı uygulama temelli (practice-based) bir örnek olay (case study) deseni olarak yapılandırılmıştır. Evreni ekran yaşamı anlatı formatında üretilen uzun metrajlı filmler oluştururken, örnekleme; formatın biçimsel ilkelerini temsil eden Unfriended (2014), Searching (2018) ve Profile (2018) filmleri seçilmiştir. Uygulama boyutunda ise, araştırmacı tarafından üretilen“Saadet”filmi hem yaratım süreci hem de biçimsel/anlatısal yapısıyla değerlendirilmiştir. Film çevrimiçi flörtleşme, beden-arayüz ilişkisi ve dijital kimlik performansı gibi temalar üzerinden sinemada“ekran yaşamı-gerilim”formatı ekseninde yerel bir örnek sunmaktadır. Sonuç olarak çalışma, ekran yaşamı anlatısının Türkiye sinemasında sınırlı temsili olan çağdaş bir sinema dili olduğunu vurgulamakta; screenlife biçiminin teknik, estetik ve anlatısal imkânlarını kuramsal ve uygulamalı düzlemde görünür kılmaktadır. Elde edilen bulguların, hem dijital kültürde dönüşen izleyici-algı ilişkilerine hem de arayüz temelli yeni sinemasal formların üretim koşullarına ışık tutması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the screenlife narrative format—an increasingly prominent mode within the visual culture of the digital age—through historical, theoretical, and practice-based perspectives, and evaluates its cinematic principles through the short film Saadet. Screenlife cinema constructs its entire narrative space on computers, tablets, and smartphone screens, transforming digital interfaces into dramatic environments. The study traces the origins of screenlife storytelling to amateur camera aesthetics and the found footage tradition, demonstrating how experimental film practices extending into the 1990s laid the groundwork for contemporary interface-based narratives. The research employs a qualitative, practice-based case study design. While the broader universe consists of feature-length films produced in the screenlife format, the sample focuses on three works that exemplify its formal principles: Unfriended (2014), Searching (2018), and Profile (2018). The practice component centers on the short film Saadet, produced by the researcher, which is examined both for its creative process and its formal/narrative structure. The film offers a local example of the“screenlife–thriller”mode through themes such as online flirtation, body–interface relations, and digital identity performance. In conclusion, the study emphasizes that screenlife represents a contemporary cinematic language with limited representation in Turkish cinema, and highlights the technical, aesthetic, and narrative potentials of the format through both theoretical inquiry and practical application. The findings are expected to contribute to discussions on shifting spectator–perception relations in digital culture and the production dynamics of emerging interface-based cinematic forms.