Ultrasonik kazıyıcılar, titanyum fırçalar ve erbiyum lazerlerin implant yüzeyi debridmanı amaçlı kullanımının ın vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the use of ultrasonic scalers, titanium brushes and erbium lasers for implant surface debridement
  1. Tez No: 1015876
  2. Yazar: BARAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Peri-implantitis tedavisi, implant yüzeylerinin mikro ve nano ölçekteki karmaşık yapısı nedeniyle güç bir tedavidir ve tedavisi için standart bir debridman protokolü tanımlanmamıştır. Bu çalışmada, peri-implantitis nedeniyle çıkarılmış implantların debridmanında kullanılan beş yöntem değerlendirilmiştir. Her grupta beşer olmak üzere yirmi beş implant; karbon fiber ultrasonik uç, polietereterketon (PEEK) ultrasonik uç, titanyum fırça, erbiyum, krom katkılı itriyum, skandiyum, galyum ve garnet (Er,Cr:YSGG) lazer ve erbiyum katkılı itriyum, alüminyum ve garnet (Er:YAG) lazer ile temizlenmiş, hiç kullanılmamış beş implant ise kontrol grubunu oluşturmuştur. İmplantlar taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ve elde edilen görüntüler, her yöntemin debridman başarısını ölçmek üzere Modifiye İmplant Debridman Görsel İndeksi (M-IDVI) ile değerlendirilmiştir. Yüzeyin elementel bileşimi, enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ile karbon, titanyum, oksijen ve azotun atomik yüzdesi (at%) cinsinden belirlenmiştir. Genel olarak mekanik yöntemler, debris uzaklaştırmada lazer yöntemlerinden daha başarılı olmuştur. Tüm yöntemler içinde titanyum fırça en az kalıntı bırakan (M-IDVI: 2,33 ± 0,33) ve atomik karbon yüzdesini en fazla düşüren (Δ = −7,77 at%) yöntem olmuştur. İşlem sonrası, Er,Cr:YSGG lazer dışındaki tüm yöntemlerde atomik titanyum yüzdesi artmıştır (Δ = −5,9 at%). Er:YAG lazer özgün SLA mikrotopografisini korumada en başarılı yöntem olmakla birlikte, temizleme performansı (M-IDVI: 3,27 ± 0,83) mekanik yöntemlerin gerisinde kalmıştır. Yöntemlerin hiçbiri kullanılmamış implant profiline ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment of peri-implantitis is difficult because of the complex micro- and nanoscale surface of implants and no standard debridement protocol has been defined for its treatment. This study evaluated five methods used for the debridement of implants explanted because of peri-implantitis. Twenty-five implants, five per group, were cleaned using a carbon fiber ultrasonic insert, a polyetheretherketone (PEEK) ultrasonic insert, a titanium brush, an erbium, chromium-doped yttrium, scandium, gallium and garnet (Er,Cr:YSGG) laser and an erbium-doped yttrium, aluminum and garnet (Er:YAG) laser, while five never-used implants constituted the control group. The implants were examined under scanning electron microscopy (SEM) and the resulting images were assessed with the Modified Implant Debridement Visual Index (M-IDVI) to measure the debridement effectiveness of each method. The elemental composition of the surface was determined by energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS) as the atomic percentage (at%) of carbon, titanium, oxygen and nitrogen. In general, the mechanical methods were more successful than the laser methods at removing debris. Among all the methods, the titanium brush left the least residual debris (M-IDVI: 2.33 ± 0.33) and produced the greatest decrease in atomic carbon percentage (Δ = −7.77 at%). After treatment, the atomic titanium percentage increased in all methods except the Er,Cr:YSGG laser (Δ = −5.9 at%). Although the Er:YAG laser was the most successful method at preserving the original SLA microtopography, its cleaning performance (M-IDVI: 3.27 ± 0.83) was lower than that of the mechanical methods. None of the methods achieved the profile of a pristine implant.