Spor medyasında kadın liderliğinin voleybol branşı özelinde incelenmesi
An examination of female leadership in sports media: The case of volleyball
  1. Tez No: 1015880
  2. Yazar: OĞUZHAN KADİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERRA ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Voleybol branşı özelinde öne çıkan kadın liderlerin üstlendikleri sorumluluklarda karşılaştığı engelleri görünür kılmak ve spor medyasındaki sunum tarzlarını detaylandırmak, bu araştırmanın temel çıkış noktasını oluşturur. Lider kadınların bu rolü üstlenirken karşılaşmış oldukları zorluklar ve bu liderlerin spor medyasında temsili bu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan bu çalışma içerisinde, cinsiyet eşitsizliği, cam tavan sendromu ve toplumsal önyargıların kadınlar üzerindeki etkiler tespit edilmiştir. Kadınların karşılaşmış oldukları bu engellerin üstesinden nasıl geldiklerini ve tüm bu engellere rağmen liderlik rolünü nasıl üstlendikleri incelenmiştir. Kariyerleri ile ön plana çıkan kadın liderlerin medyada ne kadar yer aldıkları ve bu durumun topluma yansıması değerlendirilmiştir. Bu çalışma içerik analizi yöntemi ile yapılmış olup, voleybol branşında öne çıkan beş kadın liderin YouTube platformunda paylaşılan röportaj videoları analiz edilmiştir. Ayrıca içerik analizinden elde edilen veriler, frekans analizi ile sayısal değerlere dönüştürülmüştür. Tematik analiz yöntemi ile önemli ifadelerin kodlanması ve incelenen videoların söylem analizleri yapılmıştır. Kadınların liderlik rolünü üstlenirken karşılaşmış oldukları zorluklar tespit edilmiş ve bu zorlukların ortadan kaldırılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu alanda yapılan geçmiş araştırmalar incelendiğinden liderlik alanında erkek egemenliğinin son derece yüksek olduğu ve kadınların geri planda tutulduğu gözlemlenmiştir. Bu analizler sonucunda kadınların liderlik rolünü üstlenmelerinin fikir çeşitliliği açısından son derece önemli olduğu anlaşılmıştır. Kadın liderlerin spor medyasında temsilleri voleybol branşı özelinde incelendiğinde, medyanın bu sürecin hem sebebi, hem de sonucu olduğu anlaşılmıştır. Kadınların medya aracılığıyla ön plana çıkartılması liderlik rolünü üstlenmelerine katkı sağlamaktadır. Liderlik alanında kadın ve erkek sayılarının eşit olması ile birlikte, daha kapsayıcı kararların alınması, bakış açılarında çeşitlilik, cinsiyet eşitliğine katkı ve dengeli güç dağılımları gibi kazanımlar elde edilecektir. Bu değerlerin kazanılabilmesi için, kadın liderlerin görünürlüğünü ve etkisini artırmak amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşılabilmesi için, eğitim programları, medya desteği, kurumsal destek ve kamu politikalarında düzenlemeler yapılarak hayata geçirilmesi kritik bir öneme sahiptir. Ülkemizde başarılı olan kadın liderlerin medya temsilinin artırılması ile birlikte, genç kadınlara motivasyon ve örnek olacaktır. Kadın liderler göz önünde olduklarında, toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlenmesi açısından toplumda önemli bir örnek olarak görülmektedir ve bireysel ve toplumsal başarıları öne çıkartmaktadır. Bununla birlikte kapsayıcı ve eşitlikçi bir toplumsal düzen oluşturulmasına katkı sağlayacağının sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The challenges faced by women leaders while undertaking this role and their representation in sports media have been examined in detail in this study. Within the scope of this study, gender inequality, the glass ceiling syndrome, and the effects of societal prejudices on women have been identified. How women have overcome these obstacles and how they have assumed leadership roles despite all these barriers have been examined. The extent to which women leaders who stand out with their careers are represented in the media and the reflection of this situation on society have been evaluated. This study was conducted using the content analysis method, and interview videos of five prominent women leaders in the field of volleyball shared on the YouTube platform were analyzed. In addition, the data obtained from content analysis were converted into numerical values through frequency analysis. Significant expressions were coded using the thematic analysis method, and discourse analyses of the examined videos were conducted. The challenges faced by women while assuming leadership roles were identified, and suggestions were made to eliminate these challenges. Since previous studies conducted in this field were examined, it was observed that male dominance in the field of leadership is extremely high and that women are kept in the background. As a result of these analyses, it was determined that women assuming leadership roles is extremely important in terms of diversity of ideas. When the representation of women leaders in sports media is examined specifically in the field of volleyball, it was determined that the media is both the cause and the outcome of this process. Highlighting women through the media contributes to their assuming leadership roles. With the equal representation of women and men in the field of leadership, gains such as more inclusive decision-making, diversity in perspectives, contribution to gender equality, and balanced distribution of power will be achieved. In order to achieve these values, it is aimed to increase the visibility and influence of women leaders. To reach this goal, it is of critical importance to implement educational programs, media support, institutional support, and regulations in public policies. Increasing the media representation of successful women leaders in our country will provide motivation and serve as an example for young women. When women leaders are visible, they are regarded as significant examples in society in terms of strengthening gender equality and highlighting individual and social achievements. In addition, it is concluded that this will contribute to the establishment of an inclusive and egalitarian social order.