Meme kanserli hastalarda bazı eser element (Zn, Mg, Cu, Mn ve Fe), ağır metal (Cd ve pb), total sülfidril (TSH) ve iskemi modifiye albumin (ima) düzeylerinin saptanması
Determination of some trace elements (Zn, Mg, Cu, Mn ve Fe), heavy metals (Cd and Pb), total sulphydryl (TSH) and ischemia modified albumin (İMA) levels in breast cancer patients
- Tez No: 1015879
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kemoterapi tedavisi öncesinde meme kanseri tanısı alan hastalarda total sülfidril (TSH), iskemi modifiye albümin (İMA) düzeyleri ile bazı eser elementler (Zn, Mg, Cu, Mn, Fe) ve ağır metallerin (Cd, Pb) serum konsantrasyonlarını belirlemek ve bu parametrelerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılarak olası biyokimyasal değişimlerin ortaya konulmasını amaçlamıştır. Haziran 2023–Kasım 2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Medikal Onkoloji bölümünde yürütülen çalışmaya, kemoterapi öncesi 30 meme kanserli hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Serum örneklerinde eser element ve ağır metal düzeyleri ICP-OES yöntemiyle, TSH düzeyleri DTNB yöntemiyle ve İMA düzeyleri kolorimetrik yöntemle analiz edilmiştir. Veriler SPSS 19.0 programı ile değerlendirilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Cu, Fe, Mg, Mn ve Zn düzeyleri Hasta grubunda Kontrol grubuna kıyasla anlamlı biçimde düşük bulunmuştur (p=0.001). Buna karşın Cd ve Pb düzeyleri meme kanserli hastalarda anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p=0.001). Oksidatif stres göstergelerinden İMA düzeyi Hasta grubunda belirgin olarak artmış (p=0.001), TSH düzeyi ise anlamlı biçimde azalmıştır (p=0.001). Bu sonuçlar, meme kanserli hastalarda oksidatif stres mekanizmalarının arttığını, antioksidan kapasitenin ise azaldığını düşündürmektedir. Aynı zamanda esansiyel elementlerdeki düşüş ve ağır metallerdeki artış, mineral metabolizmasında bozulma ve toksik maruziyetin olası etkilerini işaret etmektedir. Sonuç olarak, meme kanserli hastalarda kemoterapi öncesi dönemde eser element dengesizlikleri, ağır metal birikimi ve artmış oksidatif stres belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. İMA, TSH ve serum element düzeylerinin birlikte değerlendirilmesinin, hastalığın biyokimyasal özelliklerinin anlaşılmasında ve potansiyel biyobelirteçlerin belirlenmesinde önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to determine the serum levels of total sulfhydryl groups (TSH), ischemia-modified albumin (IMA), essential trace elements (Zn, Mg, Cu, Mn, Fe), and heavy metals (Cd, Pb) in breast cancer patients prior to chemotherapy, and to compare these parameters with healthy individuals in order to elucidate potential biochemical alterations associated with the disease. The study was conducted between June 2023 and November 2023 at the Medical Oncology Department of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, including 30 newly diagnosed breast cancer patients and 30 healthy Controls. Serum trace elements and heavy metals were analyzed using ICP-OES, TSH levels were measured using the DTNB method, and IMA levels were assessed colorimetrically. Statistical analyses were performed using SPSS 19.0, with a significance level of p<0.05. The results demonstrated significantly lower serum concentrations of Cu, Fe, Mg, Mn, and Zn in the Patient group compared with Controls (p=0.001), while Cd and Pb levels were markedly higher in the breast cancer group (p=0.001). Among oxidative stress markers, IMA levels were significantly elevated (p=0.001), whereas TSH levels were significantly reduced in the Patient group (p=0.001). These findings indicate increased oxidative stress and diminished antioxidant capacity in breast cancer patients. Additionally, the decrease in essential trace elements and the increase in heavy metal accumulation suggest disruptions in mineral homeostasis and potential exposure to toxic elements. In conclusion, significant alterations in trace element profiles, heavy metal levels, and oxidative stress markers are evident in breast cancer patients prior to chemotherapy. The combined evaluation of IMA, TSH, and serum elemental levels may provide valuable insight into the biochemical characteristics of the disease and may serve as potential supportive biomarkers for clinical assessment.