Türkiye'de okul yapıları için yeşil okul sertifika sistemi geliştirilmesi
Development of a green school certification system for school buildings in Türki̇ye
  1. Tez No: 1015904
  2. Yazar: İZEL AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Çevre sorunlarının artmasıyla birlikte binaların çevresel etkilerini azaltmak, daha sağlıklı yaşam alanları sunma amacıyla yeşil bina kavramı ve yeşil bina sertifika sistemleri ortaya çıkmıştır. Okullar nüfusun çoğunluğu tarafından kullanılan, kullanıcısının sağlığını etkileyen ve sürdürülebilirlik bilincini aşılayan önemli yapı türlerindendir. Bu nedenle yeşil okulların değerlendirilebilmesi için yeşil okul sertifikalarının geliştirilmesi gerekmektedir. Tezin amacı, sürdürülebilirlik kavramını tüm yönleriyle değerlendiren, okulun tüm yaşam döngüsünü ele alan ve yerel koşullara uygun bir yeşil okul sertifika sistemi oluşturmaktır. Yeşil okulları değerlendirebilmek için geliştirilen yeşil okul sertifika sistemi, bütüncül bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Bu kapsamda öncelikle literatür taraması yapılmış, Dünyadaki ve Türkiye'deki yeşil okullar incelenmiştir. YeS-TR_Bina da dahil olmak üzere mevcut yeşil bina ve yeşil okul sertifikaları analiz edilmiştir. Tüm bunların sonucunda ana kategori ve alt kriter önerileri oluşturularak 5 uzmanla pilot görüşmeler yapılmıştır. Pilot görüşmeler sonrası 9 ana kategori ve toplam 47 alt kriterden oluşan bir yeşil okul sertifika sistemi oluşturulmuştur. Daha sonra 15 uzman görüşü, çok kriterli karar verme yöntemlerinden analitik hiyerarşi süreci (AHP) yöntemi kullanılarak ağırlıklandırılmış ve puanları oluşturulmuştur. Buna göre, en yüksek ağırlığa sahip ana kategori 18 puanla“afet güvenliği ve güvenlik”olurken, en düşük ağırlığa sahip ana kategori 4 puanla“inovasyon”olmuştur. Sertifika sistemi kapsamında geliştirilen ve diğer yeşil bina sertifika sistemlerinde karşılaşılmayan kategori“eğitim ve katılımcılık”ise toplamda 5 puanla sertifika sistemine dahil olmuştur. Çalışma sonucunda geliştirilen yeşil okul sertifika sistemi Türkiye'ye özgü yerel çevresel risklere, coğrafi ve jeolojik tehditlere, uygulanabilir ve tasarım odaklı çözümlere göre tasarlanmış, sosyal sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik değerlendirme ölçütleri de içeren bütüncül bir sertifika sistemi önerisidir.
Özet (Çeviri)
With the increase in environmental problems, the concept of green buildings and green building certification systems have emerged with the aim of reducing the environmental impact of buildings and providing healthier living spaces. Schools are important types of buildings used by the majority of the population, affecting the health of their users and instilling sustainability awareness. Therefore, in order to evaluate green schools, it is necessary to develop green school certifications. The aim of this thesis is to create a green school certification system that evaluates the concept of sustainability in all its aspects, addresses the entire life cycle of the school, and is suitable for local conditions. The proposed green school certification system for evaluating green schools has been developed using a holistic approach. This includes, firstly, a literature review and an examination of green schools worldwide and in Turkey. Existing green building and green school certifications, including YeS-TR_Bina, were reviewed. As a result of all this, main category and sub-criteria proposals were created, and pilot interviews were conducted with five experts. Taking expert opinions into account, a green school certification system consisting of 9 main categories and a total of 47 sub-criteria was created. Subsequently, 15 expert opinions were weighted and scored using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method, a multi-criteria decision-making method. Accordingly, the main category with the highest weighting is“disaster safety and security”with 18 points, while the main category with the lowest weighting is“innovation”with 4 points. The category“education and participation,”which is proposed within the certification system and not found in other green building certification systems, was included in the certification system with a total of 5 points. The proposed green school certification system, resulting from this study, is a holistic certification system designed according to Turkey's specific local environmental risks, geographical and geological threats, feasible and design-oriented solutions, and includes assessment criteria aimed at ensuring social sustainability.