Diş çekimi yapılan ratlarda çekim soketi içerisine eksozom ve/veya hyalüronik asit uygulanmasının iyileşme üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of exosome and/or hyaluronic acid application into the extraction socket on healing in rats following tooth extraction
- Tez No: 1015905
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA HAKKI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Diş çekimini takiben alveolar soket bölgesinde meydana gelen rezorpsiyon, ilerleyen dönemde yapılacak olan implant cerrahisinin ve protetik rehabilitasyonların başarısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, çekim sonrası alveolar kretin korunması ve kemik iyileşmesinin desteklenmesi amacıyla rejeneratif biyomateryallerin kullanımı güncel araştırmaların odağında yer almaktadır. Bu çalışmada, Wistar ratlarda üst birinci molar diş çekimi sonrası meziobukkal çekim soketine uygulanan eksozom ve/veya hyalüronik asidin alveolar kemik iyileşmesi üzerine etkisinin Mikro-Bilgisayarlı Tomografi (Mikro-BT) ile değerlendirilmesi amaçlandı. Toplam 77 adet Wistar albino cinsi erkek rat dört gruba ayrıldı: A) Çekim soketi kontrol grubu; hiçbir uygulama yapılmayan grup (n=5), B) Serum fizyolojik uygulanan kontrol grubu; sham grup (n=24), C) Hyalüronik asit uygulanan grup (n=24), D) Hyalüronik asit ve eksozom uygulanan grup (n=24). Çalışmanın başlangıcında, herhangi bir işlem uygulanmadan sadece çekim yapılan 5 rat, çekim soketi kontrol grubunu oluşturmak üzere sakrifiye edildi. Geri kalan ratlar ise 3., 7. ve 14. günlerde her gruptan sekizer adet olacak şekilde sakrifiye edildi. Örnekler, mikro-BT değerlendirilmesi yapılmak üzere %10'luk formalinde saklandı. Mikro-BT analizinde kemik hacmi/toplam hacim (KH/TH), trabeküler aralık (TA), trabeküler kalınlık (TK) ve trabekül sayısı (TS) parametreleri değerlendirildi. Elde edilen Mikro-BT bulguları çekim soketinde kemik iyileşmesinin 3., 7. ve 14. günler arasında zamana bağlı olarak ilerlediğini gösterdi. Zamanla KH/TH, TK ve TS değerlerinde artış; TA değerinde ise azalma izlendi. Ancak hyalüronik asit ve hyalüronik asit + eksozom uygulamalarının, serum fizyolojik grubuna kıyasla erken dönem mikro-BT parametreleri üzerinde istatistiksel olarak belirgin bir üstünlük oluşturmadığı sonucuna varıldı. Bu bulgular, 14. günde soket bölgesinde kemik dokusunun daha yoğun ve organize hale geldiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Following tooth extraction, resorption occurring in the alveolar socket region may negatively affect the success of subsequent implant surgery and prosthetic rehabilitation. Therefore, the use of regenerative biomaterials to preserve the post-extraction alveolar socket and support bone healing has become a current focus of research. This study aimed to evaluate the effects of exosomes and/or hyaluronic acid applied to the mesiobuccal extraction socket after maxillary first molar extraction in Wistar rats on alveolar bone healing using Micro-Computed Tomography (Micro-CT). A total of 77 male Wistar albino rats were divided into four groups: A) extraction socket control group, with no application performed (n=5); B) saline-applied control group, sham group (n=24); C) hyaluronic acid-applied group (n=24); and D) hyaluronic acid + exosome-applied group (n=24). At the beginning of the study, five rats that underwent tooth extraction only, without any further application, were sacrificed to form the extraction socket control group. The remaining rats were sacrificed on the 3rd, 7th, and 14th days, with eight animals from each group at each time point. The samples were stored in 10% formalin for Micro-CT evaluation. In the Micro-CT analysis, bone volume/tissue volume (BV/TV), trabecular separation (Tb.Sp), trabecular thickness (Tb.Th), and trabecular number (Tb.N) parameters were examined and evaluated. The Micro-CT findings showed that bone healing in the extraction socket progressed in a time dependent manner between the 3rd, 7th, and 14th days. Over time, increases were observed in BV/TV, Tb.Th, and Tb.N values, whereas a decrease was observed in Tb.Sp values. However, it was concluded that hyaluronic acid and hyaluronic acid + exosome applications did not provide a statistically significant superiority over the saline group in terms of early-period Micro-CT parameters. These findings suggest that, by the 14th day, the bone tissue in the socket region had become denser and more organized.