Sezaryen olan hastaların anestezi öncesi ve sonrası plazma serbest aminoasit ve karnitin seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of plasma free amino acid and carnitine levels before and after anesthesia in patients undergoing cesarean section
  1. Tez No: 1015959
  2. Yazar: ABUZER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER UYANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Gebelik, maternal aminoasit ve karnitin profillerinde fizyolojik düşüşlerin yaşandığı dinamik bir süreçtir. Majör bir obstetrik cerrahi olan sezaryen operasyonu ve anestezi yönetimi ise cerrahi stres yanıtını tetikleyerek protein ve enerji metabolizmasını akut olarak etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; elektif veya acil koşullarda spinal anestezi altında sezaryen operasyonuna alınan gebelerde, anestezi uygulaması öncesi (preoperatif) ve cerrahi işlem sonrası (postoperatif) erken dönemdeki plazma serbest aminoasit ve karnitin seviyelerinin karşılaştırılarak, anestezi ve cerrahi sürecin maternal metabolizma üzerindeki akut etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: İleriye dönük, gözlemsel ve klinik nitelikteki bu çalışmaya, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda spinal anestezi altında sezaryen olan, ASA I-II risk grubundaki 18-40 yaş arası 100 tekil gebe dahil edilmiştir. Gebelerden preoperatif ve postoperatif dönemde alınan venöz kan örneklerinde, plazma serbest aminoasit ve asilkarnitin düzeyleri LC-MS/MS (Sıvı Kromatografisi - Kütle/Kütle Spektrometresi) yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Eşleştirilmiş Örneklem t-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Korelasyon Analizi kullanılmış olup, p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,20±5,56 yıl, gebelik haftası ortalaması ise 37,31±1,19 olarak saptanmıştır. Cerrahi sonrası dönemde, preoperatif döneme kıyasla serbest karnitin (C0) (11,30±2,69'dan 10,78±2,66'ya; p=0,020), asetilkarnitin (C2) (5,01±1,23'ten 3,96±1,25'e; p<0,001) ile kısa ve uzun zincirli asilkarnitinlerin (C3, C4, C5, C16, C18 vb.) büyük çoğunluğunda istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı düşüşler izlenmiştir. Aminoasit profili değerlendirildiğinde; Valin, Lösin/İzolösin (BCAA), Fenilalanin, Tirozin, Aspartik ix asit, Alanin, Arginin, Sitrülin, Glisin, Ornitin ve Glutamik asit düzeylerinde postoperatif dönemde p<0,001 düzeyinde dramatik azalmalar tespit edilmiştir (Örn: Glutamik asit 238,26'dan 141,89 μmol/L'ye, Aspartik asit 78,35'ten 55,78 μmol/L'ye gerilemiştir). Korelasyon analizlerinde, aminoasit metabolitleri ile karnitin profilleri arasında preoperatif ve postoperatif dönemlerde yaygın, güçlü ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu, demografik özelliklerin ise metabolik değişimler üzerinde minimal etkiye sahip olduğu görülmüştür. Sonuç: Sezaryen operasyonlarında uygulanan spinal anestezi ve cerrahi işlem, maternal metabolizmada akut bir değişime yol açarak plazma serbest aminoasit ve karnitin havuzlarında derin bir tükenmeye neden olmaktadır. Bu azalmanın, gebelikte halihazırda var olan fizyolojik eksikliklerin üzerine eklenen hemodilüsyon, artan cerrahi enerji talebi (yağ asidi oksidasyonu) ve protein katabolizmasının kümülatif bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, özellikle metabolik rezervi düşük (malnütrisyon, hiperemezis) veya doğuştan metabolik hastalığı olan gebelerde perioperatif akut dekompansasyon riskinin yüksek olduğuna ve bu hastalarda postoperatif metabolik destek stratejilerinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pregnancy is a dynamic process characterized by physiological declines in maternal amino acid and carnitine profiles. Cesarean section, a major obstetric surgery, and its anesthesia management acutely affect protein and energy metabolism by triggering a surgical stress response. The aim of this study is to investigate the acute effects of anesthesia and the surgical process on maternal metabolism by comparing preoperative and early postoperative plasma free amino acid and carnitine levels in pregnant women undergoing elective or emergency cesarean section under spinal anesthesia. Materials and methods: This prospective, observational, clinical study included 100 singleton pregnant women, aged 18-40 years with ASA physical status I-II, who underwent cesarean section under spinal anesthesia at the Department of Obstetrics and Gynecology, Harran University Faculty of Medicine. Plasma free amino acid and acylcarnitine levels in venous blood samples collected preoperatively and postoperatively were analyzed using Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry (LC-MS/MS). Statistical analysis was performed using the Paired Samples t-test, Wilcoxon Signed-Rank test, and Correlation Analysis. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The mean age of the participants was 31.20±5.56 years, and the mean gestational age was 37.31±1.19 weeks. In the postoperative period, compared to the preoperative period, statistically highly significant decreases were observed in free carnitine (C0) (from 11.30±2.69 to 10.78±2.66; p=0.020), acetylcarnitine (C2) (from 5.01±1.23 to 3.96±1.25; p<0.001), and the vast majority of short- and long-chain acylcarnitines (C3, C4, C5, C16, C18, etc.). Evaluation of the amino acid profile revealed dramatic postoperative reductions (p<0.001) in the levels of valine, leucine/isoleucine (BCAA), phenylalanine, xi tyrosine, aspartic acid, alanine, arginine, citrulline, glycine, ornithine, and glutamic acid (e.g., glutamic acid decreased from 238.26 to 141.89 μmol/L, and aspartic acid from 78.35 to 55.78 μmol/L). Correlation analyses demonstrated widespread, strong, positive relationships between amino acid metabolites and carnitine profiles in both the preoperative and postoperative periods, while demographic characteristics had minimal impact on metabolic changes. Conclusion: Spinal anesthesia and the surgical procedure in cesarean sections induce an acute shift in maternal metabolism, leading to a profound depletion in plasma free amino acid and carnitine pools. This depletion is considered to be the cumulative result of hemodilution, increased surgical energy demand (fatty acid oxidation), and protein catabolism, superimposed on pre-existing physiological deficiencies of pregnancy. These findings indicate a high risk of perioperative acute decompensation, particularly in pregnant women with low metabolic reserves (e.g., malnutrition, hyperemesis gravidarum) or inborn errors of metabolism, highlighting the importance of postoperative metabolic support strategies for these patients.