Sıçanlarda deneysel üretral travma modelinde metformin ve pentoksifilinin antifibrotik ve ürodinamik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antifibrotic and urodynamic effects of metformin and pentoxifylline in a rat model of experimental urethral trauma
- Tez No: 1015964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile, anti-inflamatuar ve antifibrotik etkileri literatürde tanımlanmış oral antihiperglisemik bir ajan olan metformin ile non-selektif fosfodiesteraz inhibitörü olan pentoksifilinin, erkek sıçanlarda oluşturulan deneysel üretral travma modelinde histopatolojik bulgular ile mesane ve üretra basınç parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlandı. Sprague-Dawley cinsi, 16 haftalık, ortalama 300-400 gr ağırlığında, 48 adet erkek sıçan randomize olarak 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki tüm gruplardaki sıçanlara genel anestezi altında, üretraya 20 G kateter yerleştirilmesini takiben bipolar elektrokoagülasyon uygulanarak deneysel üretral travma modeli oluşturuldu. Kontrol ve üretral travma grubundaki sıçanlara herhangi bir tedavi uygulanmadı. Diğer 4 gruba metformin 200 ve 300 mg/kg/gün, pentoksifilin 50 ve 100 mg/kg/gün dozunda oral ilaç uygulaması yapıldı. Toplam 14 günlük tedavi süresi sonunda sıçanlara genel anestezi altında mesane ve üretra basınç ölçümleri yapıldı. Ardından dokular eksize edilerek sıçanlar sakrifiye edildi. Dokular histopatolojik değerlendirme için patoloji laboratuvarına teslim edildi. Kontrol grubunda normal üretral histolojik yapı izlenirken; üretral travma grubunda fibrozis, inflamasyon, vasküler konjesyon, epitelyal dejenerasyon ve submukozal hemoraji bulgularının belirgin şekilde arttığı saptandı (p<0,001). Düşük doz tedavi gruplarında histopatolojik düzelme sınırlı kalırken, yüksek doz gruplarında travmaya bağlı hasar skorlarında azalma gözlendi. Üretral travma grubunda %75,0 olan yüksek düzeyde fibrozis görülme oranı, metformin 300 mg grubunda %37,5'e, pentoksifilin 100 mg grubunda ise %25,0'e geriledi. Mesane ve üretra basınç parametreleri değerlendirildiğinde, üretral travma grubunda kontrol grubuna kıyasla kaçırma noktası basıncı ve maksimum mesane basıncı değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p<0,001 ve p=0,001). Metformin grupları arasında metformin 300 mg grubunda kaçırma noktası basıncı değerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p=0,041). Pentoksifilin gruplarında ise pentoksifilin 50 mg grubunda kaçırma noktası basıncı değeri üretral travma grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunurken (p=0,013), pentoksifilin 100 mg grubunda anlamlı farklılık izlenmedi (p>0,05). Bu bulgular, histopatolojik iyileşmenin fonksiyonel basınç parametrelerine sınırlı düzeyde yansıdığını göstermektedir. Çalışmamızda, deneysel üretral travma modeli üzerinde uygulanan metformin ve pentoksifilin tedavilerinin, özellikle yüksek dozlarda, inflamasyon ve fibrozis bulgularını azaltarak doku düzeyinde olumlu etkiler gösterdiği izlendi. Fonksiyonel basınç parametrelerindeki değişikliklerin erken dönemde daha sınırlı kalması, yapısal ve fonksiyonel iyileşmenin farklı zaman dinamiklerine sahip olabileceğini düşündürmekle birlikte, her iki ajanın da üretral travma sonrası fibrotik yanıtın azaltılmasında umut verici farmakolojik seçenekler olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and compare the effects of metformin, an oral antihyperglycemic agent, and pentoxifylline, a non-selective phosphodiesterase inhibitor, both of which have been reported in the literature to possess anti-inflammatory and antifibrotic properties, on histopathological findings and bladder and urethral pressure parameters in an experimentally induced urethral trauma model in male rats. Forty-eight 16-week-old male Sprague-Dawley rats, weighing 300–400 g, were randomly divided into six groups. In all groups except the control group, an experimental urethral trauma model was induced under general anesthesia by inserting a 20-G catheter into the urethra, followed by bipolar electrocoagulation. No treatment was administered to the control or urethral trauma groups. The remaining four groups received oral metformin at doses of 200 or 300 mg/kg/day, or pentoxifylline at doses of 50 or 100 mg/kg/day. At the end of the 14-day treatment period, bladder and urethral pressure measurements were performed under general anesthesia. Subsequently, tissue samples were excised, and the rats were sacrificed. The excised tissues were submitted to the pathology laboratory for histopathological evaluation. In the control group, normal urethral histological architecture was observed, whereas the urethral trauma group demonstrated a marked increase in fibrosis, inflammation, vascular congestion, epithelial degeneration, and submucosal hemorrhage (p<0.001). Histopathological improvement remained limited in the low-dose treatment groups, while a reduction in trauma-related injury scores was observed in the high-dose groups. The rate of high-grade fibrosis, which was 75.0% in the urethral trauma group, decreased to 37.5% in the metformin 300 mg group and 25.0% in the pentoxifylline 100 mg group. When bladder and urethral pressure parameters were evaluated, leak-point pressure and maximum vesical pressure values were significantly higher in the urethral trauma group compared with the control group (p<0.001 and p=0.001, respectively). Among the metformin-treated groups, the metformin 300 mg group showed a significantly lower leak-point pressure value (p=0.041). In the pentoxifylline-treated groups, the leak-point pressure value was significantly lower in the pentoxifylline 50 mg group compared with the urethral trauma group (p=0.013), whereas no significant difference was observed in the pentoxifylline 100 mg group (p>0.05). These findings indicate that histopathological improvement was reflected only to a limited extent in functional pressure parameters. In the present study, metformin and pentoxifylline demonstrated favorable tissue-level effects in an experimental urethral trauma model, particularly at higher doses, through attenuation of inflammatory and fibrotic changes. Although early alterations in functional pressure parameters were comparatively limited, this finding may reflect distinct temporal dynamics between structural tissue recovery and functional improvement. Overall, these results suggest that both agents may represent promising pharmacological strategies for modulating the early fibrotic response following urethral trauma.