Development of time series for dynamic wind loads
Dinamik rüzgar yükleri için zaman serilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 1015968
  2. Yazar: ASLIHAN YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI, PROF. DR. ERDAL ŞAFAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapı yüksekliği ve iklim değişikliğiyle rüzgâr belirsizliği arttıkça, rüzgâra bağlı dinamik davranışın doğru tahmini giderek önem kazanmaktadır. Türbülans, deterministik analiz yöntemlerinin kullanımını zorlaştırır. Rüzgâr tüneli testleri maliyetli, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) küt cisimler için uygun olmayıp hataya açık olabilmektedir. Rüzgâr da deprem yükleri de dinamik ve stokastiktir fakat rüzgâr yapı 3D geometrisinden etkilenmekte ve enerjileri çok düşük frekanslarda yoğunlaşmaktadır. Rastgele Titreşim Teorisi, hızı ortalama akış ve durağan Gauss süreci olarak temsil edilen türbülansın toplamı şeklinde modellenmesiyle dinamik rüzgâr etkilerini değerlendirmeyi sağlar. Mevcut yönetmelikler, dinamik etkileri eşdeğer statik yükler ile yaklaşık olarak hesaplarken insan konforu için gerekli ivme ve hız bilgisi sağlamaz. Çalışmanın amacı, arazi, rüzgâr yapısı ve bina geometrisini dikkate alan mekânsal korelasyonlu 2D rastgele alanların simülasyonunu gerçekleştiren ve türbülansın istatistiksel tanımları kullanılarak dinamik rüzgâr basınçları için gerçekçi zaman serileri üreten bir yöntem geliştirmektir. Üretilen seriler, mevcut dinamik analiz programlarında rüzgâr kaynaklı yapısal dinamik tepki ve insan konforu değerlendirilmesinde kullanılabilir.Önerilen yöntem, simetrik yapılarda türbülans sebepli burulma etkilerini de yakalayabilmektedir ve bu eşdeğer statik yük yöntemleriyle mümkün değildir. Bu yöntem, rüzgâr tüneli testlerinden düşük maliyetli ve CFD yöntemlerinden hızlıdır. Bu yöntem, rüzgâr tüneli testlerinden maliyetli ve CFD yöntemlerinden daha hızlıdır.
Özet (Çeviri)
Accurate prediction of wind-induced dynamic response in tall buildings is increasingly important as structural height increases and climate change adds wind uncertainty. Turbulence in wind velocity makes it difficult to utilize deterministic analysis tools. Wind tunnel testing is costly and complex, while Computational Fluid Dynamics (CFD) methods are often unsuitable for bluff bodies and prone to error. Wind and seismic loads are both dynamic and stochastic, but wind loads are influenced by building's 3D geometry, and their energy is concentrated at very low frequencies. Random Vibration Theory enables the study of dynamic wind effects by modeling velocity as mean flow plus turbulence represented as a stationary Gaussian process. Current wind design codes approximate dynamic effects using equivalent static loads which does not provide accelerations or velocities required to assess human discomfort. This study aims to develop a methodology to simulate 2D random fields with spatial correlation which accounts for terrain, wind structure, and building geometry and generate realistic time series for dynamic wind pressures using statistical descriptions of turbulence. The resulting time series can be used in existing dynamic analysis software to evaluate wind-induced structural response and human discomfort. The method also captures torsional effects in symmetric structures due to turbulence fluctuations, which is not possible using equivalent static load methods. This method is less expensive than wind tunnel testing, and faster than CFD techniques.