Küreselleşme sürecinde sosyal politikalarda temel değişmeler
Basic changes in social politicals in the process of the globalization
- Tez No: 101600
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
334 ÖZET Küreselleşme sürecinde sosyal politikalarda temel değişmeler Küreselleşme sürecinde sosyal politikalarda ne gibi değişikliklerin yaşandığını anlamak amacıyla hazırlanan bu çalışmada, değişikliklerin olumlu anlamda yaşanmadığına tanık olunmuştur. Yeni liberalizmin gelişmesinin ve yayılmasının önündeki engellerin temel sosyal politika uygulamaları olarak görülmesi bu olumsuzluğun nedeni olarak algılanmaktadır. Liberalizmin yayılma çabalarını gün geçtikçe arttırma ve küresel düzeyde yayma isteği, hem yeni birtakım kuruluşların ortaya çıkmasına, hem de eskiden varolan kimi kuruluşların işlevlerini bu alanlara kaydırmalarına yol açmaktadır. Bu anlamda bir yandan Çok Uluslu Şirket faaliyetlerinde (mali sermaye açısından), diğer yandan da bölgesel örgütlenme ve anlaşmaların sayısında bir artış gözlenmektedir. Bu gelişmelerden etkilenen Türkiye'de de 1980 sonrasında önemli sosyal politika değişiklikleri yaşanmaya başlanmıştır. Özellikle anayasal ve yasal düzenlemelerle birlikte siyasal ve toplumsal alanlarda bir geriye dönüş gerçekleşmiştir. Çalışma yaşamı ve toplumsal düzeyde elde edilen kazanımlar yitirilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
335 SUMMARY Basic Changes In Social Politicals In The Process Of The Globalization This work aims at understanding and make understandable the changes experienced in the process of globalization in social politics. Unfortunately it was observed that there have not been positive. One of the factors of negativeness was considered to be hard ships in front of the application in the advancement and spread of the new liberalization. The need for the expansion of liberalization on a global scale has led to the emergence of new institutions and whereas some old establishments have to reoriente their activities. Therefore, there is an increase on one hand in the number of Multinational Corporations and the other hand in the number of regional organizations and agreements. Meanwhile many important changes have taken place in Turkey particulary after 1980's. In this period, there have been recessions in constitutional and legal areas, and also in a return to the old days social and political matters. The advantages gained overyears in life and have either been lost or declined.