Doku mühendisliği yaklaşımı ile görünür ışıkta çapraz bağlanabilen kardiyak ecm temelli hidrojellerin geliştirilmesi
Development of visible light-crosslinkable cardiac ecm-based hydrogels via tissue engineering perspective
- Tez No: 1016028
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, görünür ışık ile çapraz bağlanabilen kardiyak ECM temelli hibrit hidrojellerin, doku mühendisliğinde kullanım potansiyelleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla hücresizleştirilmiş sığır miyokardından elde edilen ekstraselüler matriks (ECM) ile jelatin metakrilat (JelMA) birleştirilerek hibrit bir yapı oluşturulmuştur. Hidrojel oluşumu, LAP fotobaşlatıcısının varlığında görünür ışık altında başlatılan fotopolimerizasyon reaksiyonu ile sağlanmıştır. Miyokard dokularının, enzimatik, kimyasal ve fiziksel hücresizleştirme yöntemlerinin kombinasyonuyla hücresizleştirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Hücresizleştirme etkinliğinin incelenmesi amacıyla, DNA, GAG, kolajen ve histoloji analizleri uygulanmıştır. Farklı oranlarda ECM:JelMA hibrit hidrojelleri ve yalnızca JelMA içeren hidrojeller, kimyasal, mekanik ve biyolojik özellikleri açısından karakterize edilmiştir. Bu amaçla, FTIR analizleriyle hidrojellerin çapraz bağlanma sonrası kimyasal yapısı incelenmiştir. SEM görüntülemeleriyle hidrojellerin morfolojik yapıları incelenmiştir. Şişme ve bozunma testleri, hücresizleştirilmiş ECM ilavesinin biyobozunmaya ve şişme davranışına etkisi incelenmiştir. dECM katkısının mekanik ve viskoelastik değişimini incelemek amacıyla reolojik analizler ve mekanik basma testleri uygulanmıştır. Temas açısı ölçümleriyle, dECM varlığında malzeme yüzeyindeki değişimler incelenmiştir. Malzeme–hücre etkileşimini değerlendirmek amacıyla H9C2 hücre hattı kullanılmıştır. ECM içeriğinin hücre davranışları üzerindeki etkisini incelemek için sitotoksisite analizleri, canlı/ölü hücre boyamaları ve hücre proliferasyon testleri uygulanmıştır. Hücre tutunmasını gözlemlemek amacıyla SEM analizi yapılmıştır. Görünür ışıkla çapraz bağlanabilen ECM:GelMA hidrojellerinin kardiyak doku rejenerasyonu için potansiyel kullanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigations were carried out on the potential application of visible light-crosslinkable cardiac ECM-based hybrid hydrogels in tissue engineering. For this purpose, extracellular matrix (ECM) obtained from decellularized bovine myocardium was combined with gelatin methacrylate (GelMA) to form a hybrid structure. Hydrogel formation was achieved through a photopolymerization reaction initiated under visible light in the presence of the LAP photoinitiator. Decellularization of myocardial tissues was performed using a combination of enzymatic, chemical, and physical decellularization methods. To evaluate the effectiveness of decellularization, DNA, GAG, collagen, and histological analyses were conducted. Hybrid ECM:GelMA hydrogels prepared at different ratios, as well as pure GelMA hydrogels, were characterized in terms of their chemical, mechanical, and biological properties. FTIR analyses were performed to investigate the chemical structure of the hydrogels after crosslinking. The morphological structures of the hydrogels were examined using SEM imaging. Swelling and degradation tests were conducted to evaluate the effect of decellularized ECM incorporation on biodegradation and swelling behavior. Rheological analyses and mechanical compression tests were performed to examine the mechanical and viscoelastic changes induced by dECM addition. Contact angle measurements were carried out to evaluate surface property changes in the presence of dECM. To assess material–cell interactions, the H9C2 cell line was used. Cytotoxicity assays, live/dead staining, and cell proliferation tests were conducted to investigate the effects of ECM content on cell behavior. SEM analysis was also performed to observe cell attachment. The potential application of visible light-crosslinkable ECM:GelMA hydrogels for cardiac tissue regeneration was evaluated.