Elektrikli araçlarda derin sinir ağı tabanlı batarya şarj durumu tahmini
Deep neural network based state of charge estimation for electric vehicle batteries
  1. Tez No: 1016107
  2. Yazar: ABDULKADİR MÜHENDİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar (EV), güvenli, verimli ve güvenilir batarya işletimini sağlamak için gelişmiş Batarya Yönetim Sistemlerine (BMS) ihtiyaç duymaktadır ve bu bağlamda Şarj Durumunun (SOC) doğru bir şekilde tahmin edilmesi kritik bir gerekliliktir. Bu tezde, Batarya Yönetim Sistemi mimarilerine Yapay Zekânın (AI) entegrasyonu incelenmiş ve kümülatif hata, parametre sapması ve dinamik çalışma koşulları altında sınırlı uyarlanabilirlik gibi geleneksel model tabanlı yöntemlerin kısıtlarını aşan veri güdümlü SOC tahmin yaklaşımları önerilmiştir. Çalışmanın temel katkılarından biri, yalnızca Hibrit Darbeli Güç Karakterizasyonu (HPPC) verileri kullanılarak eğitilen, özellik artırımlı bir derin sinir ağı (DNN) modelinin geliştirilmesidir. Önerilen model, gerilim toparlanma dinamiklerini, iç direnç değişimlerini ve sıcaklık etkilerini dikkate alarak, önceden tanımlanmış batarya modellerine ihtiyaç duymadan doğrusal olmayan batarya davranışlarını yüksek doğrulukla tespit etmektedir. Sadece HPPC verileriyle eğitilmesine rağmen, geliştirilen DNN modeli, EPA Kentsel Dinamometre Sürüş Döngüsü (UDDS) gibi dinamik sürüş profilleri altında SOC'yi başarıyla tahmin ederek güçlü bir genelleme yeteneği sergilemiştir. L9963E tabanlı bir BMS tarafından yönetilen 14 hücreli lityum-iyon batarya paketi üzerinde gerçekleştirilen deneysel doğrulama sonuçları, önerilen yöntemin geleneksel SOC tahmin tekniklerine kıyasla kök ortalama kare hata (RMSE) oranını önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, AI tabanlı SOC tahmin yöntemlerinin gerçek zamanlı otomotiv BMS uygulamalarında etkin bir şekilde kullanılabileceği ve enerji kullanım verimliliğinin artırılması, batarya ömrünün uzatılması ve sürdürülebilir elektrikli mobilitenin desteklenmesine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) rely on advanced Battery Management Systems (BMS) to ensure safe, efficient, and reliable battery operation, with accurate State of Charge (SOC) estimation being a critical requirement. This thesis investigates the integration of Artificial Intelligence (AI) into BMS architectures, proposing data-driven SOC estimation methods that overcome the limitations of traditional model-based approaches, such as cumulative error, parameter drift, and poor adaptability under dynamic operating conditions. A key contribution is a feature-augmented deep neural network (DNN) trained exclusively on Hybrid Pulse Power Characterization (HPPC) data, incorporating voltage recovery dynamics, internal resistance, and temperature effects to accurately capture nonlinEVr battery behavior without reliance on predefined battery models. Despite being trained only on HPPC data, the proposed model demonstrates strong generalization by accurately estimating SOC during dynamic driving cycles, including the EPA Urban Dynamometer Driving Schedule (UDDS). Experimental validation on a 14-cell lithium-ion battery pack managed by an L9963E-based BMS shows that the proposed method significantly reduces root mean square error (RMSE) compared to conventional estimation techniques. The results confirm the effectiveness of AI-driven SOC estimation for real-time deployment in next-generation automotive BMS, supporting improved energy utilization, battery longevity, and sustainable electric mobility.