Glottik larenks kanserlerinde rijid CO2 lazer ve fleksibl lazerler ile cerrahinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the oncological and functional outcomes of surgery with rigid CO₂ laser and flexible lasers in glottic laryngeal cancers
- Tez No: 1016109
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, glottik larenks kanserlerinde rijid CO₂ ve fleksibl diyot veya blue lazer ile uygulanan Transoral Lazer Mikrocerrahisinin (TLM) onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Subglottik, ön komissür ve aritenoid tutulumunun sağkalım ve nüks üzerindeki etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2006–2026 yılları arasında glottik larenks Tis-T3 evresindeki yassı epitel hücreli karsinom ve karsinoma in situ/yüksek dereceli displazi nedeniyle rijid CO₂ ya da fleksibl diyot ve blue lazer ile TLM uygulanan olgular dahil edildi. Demografik, tümöral ve cerrahi özellikler, nüks, sağkalım ve larenks korunma oranları incelendi. Lazer tipine göre 2 yıllık, lezyon uzanımına göre ise 2 ve 5 yıllık GS, HS ve HÖS sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya TLM uygulanan 407 olgu içerisinden çalışma kriterlerini sağlayan 214 olgu dahil edildi. 105 olguda rijid CO₂, 109 olguda fleksibl lazer kullanıldı. Olguların 60'ı (%28,0) Tis, 110'u (%51,4) T1, 21'i (%9,8) T2 ve 23'ü (%10,8) T3 evresindeydi. Hiçbir hastada trakeotomi gereksinimi gelişmedi; 2 olguda postoperatif nazogastrik tüp uygulandı. 2 yıllık izlem verisi bulunan 184 olgunun 14'ünde (%7,6) 2 yıl içinde nüks gelişti, 15 (%8,2) olguda cerrahi sınır pozitifliği izlendi. İki yıllık GS, HS ve HÖS oranları rijid lazer grubunda sırasıyla %97,1, %87,6 ve %99,0; fleksibl lazer grubunda ise %94,9, %91,1 ve %98,7 idi. Lazer grupları arasında ve subglottik, ön komissür veya aritenoid tutulumu olan ve olmayan vakalarda sağkalım açısından anlamlı fark izlenmedi. Sonuçlar: Bu çalışma aynı merkezde rijid CO2 ve fleksibl diyot veya blue lazerler ile yapılan TLM'nin onkolojik sonuçlarını karşılaştıran ilk çalışmadır. Lazer grupları arasında fark izlenmemiş, fleksibl lazerlerin rijid CO₂ ile benzer onkolojik sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Oncological and Functional Outcomes of Surgery with Rigid CO₂ Laser and Flexible Lasers in Glottic Laryngeal Cancers Introduction and Objective: In this study, it was aimed to evaluate the oncological and functional outcomes of Transoral Laser Microsurgery (TLM) performed with rigid CO₂ and flexible diode or blue laser in glottic laryngeal cancers. The effects of subglottic, anterior commissure, and arytenoid involvement on survival and recurrence were also investigated. Materials and Methods: Cases with glottic laryngeal Tis-T3 stage squamous cell carcinoma and carcinoma in situ/high-grade dysplasia who underwent TLM with rigid CO₂ or flexible diode and blue laser between 2006 and 2026 were included in the study. Demographic, tumor, and surgical characteristics, recurrence, survival and laryngeal preservation rates were examined. 2-year OS, DFS and DSS outcomes were compared according to laser type and 2- and 5-year OS, DFS and DSS outcomes were compared according to lesion extension. Results: Of 407 cases who underwent TLM, 214 cases meeting the study criteria were included. Rigid CO2 was used in 105 cases and flexible laser in 109 cases. Of the cases, 60 (28.0%) were Tis, 110 (51.4%) were T1, 21 (9.8%) were T2, and 23 (10.8%) were T3 stage. No patient required tracheotomy; postoperative nasogastric tube was used in 2 cases. Among 184 cases with 2-year follow-up data, recurrence developed within 2 years in 14 cases (7.6%), and positive surgical margins were observed in 15 cases (8.2%). The 2-year OS, DFS, and DSS rates were 97.1%, 87.6%, and 99.0% in the rigid laser group, and 94.9%, 91.1%, and 98.7% in the flexible laser group, respectively. No significant difference in survival was observed between the laser groups or between cases with and without subglottic, anterior commissure or arytenoid involvement. Conclusions: This study is the first to compare the oncological outcomes of TLM performed with rigid CO₂ and flexible diode or blue lasers at the same center. No difference was observed between the laser groups, and it was shown that flexible lasers yielded oncological outcomes similar to rigid CO₂.