From Sirens to Sisters: Feminist Mythopoetry as Border Tragedy in The Hungry Woman and Iphigenia Crash Land Falls on the Neon Shell That Was Once Her Heart
Sirenlerden Kız Kardeşlere: The Hungry Woman ve Iphigenia Crash Land Falls on the Neon Shell That Was Once Her Heart Sınır Trajedilerinde Feminist Mitopoetika
- Tez No: 1016110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Cherríe Moraga'nın The Hungry Woman (1995) adlı eseri ile Caridad Svich'in Iphigenia Crash Land Falls on the Neon Shell That Was Once Her Heart (2004) adlı eserini“sınır trajedisi”olarak incelemektedir. Sınır trajedisi, bu tezin önerdiği ve aynı anda coğrafi, politik ve ideolojik olan trajik biçimleri tanımlayan dramaturjik bir kavramdır. The Hungry Woman'da Moraga, Medea mitini Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki çorak topraklara taşıyarak Medea'yı yeni kurulan heteronormatif düzene başkaldıran bir Chicana sürgünü olarak yeniden yazar. Iphigenia Crash'te Svich, Iphigenia mitini bir Latin Amerikan diktatörlüğü bağlamında kurgular ve burada Iphigenia, general olan babasının gelecek seçimleri kazanması için kurban edilecektir. Feminist revizyonist teoriden ve Gérard Genette'in hipermetinsel yapısal çerçevesinden yararlanan bu tez, Yunan mitlerini sınır bölgelerine taşıyarak her iki oyun yazarının da istisnai şiddetin hiçbir zaman istisnai bir neden gerektirmediğini ortaya koyduğunu ileri sürmektedir. Klasik trajedi istisnai nedeni tanımlayıcı amacı haline getirmiştir çünkü bu neden olmazsa şiddet, trajik olmaktan ziyade sıradan olur. Buna karşılık, sınır trajedisinde şiddet o kadar köklü bir biçimde normalleştirilmiştir ki, artık kendini şiddet olarak bile tanımlamamaktadır. Her iki oyunun palimpsestik metinsel katmanlarını birlikte okuyarak ve sahneleme tekniklerini argümanlarının ayrılmaz bir parçası olarak ele alarak bu tez, Moraga ve Svich'in antik kurban mantığını çağdaş biçimleriyle birbirine bağlayan erkek merkezci ideolojiyi nasıl yıktıklarını ve kadın bilincini dramatik eylemin merkezine nasıl yerleştirdiklerini incelemektedir. Her iki yeniden yazımda da Medea ve Iphigenia, ataerkil sistemden çıkışın değil, onun içinden geçişin bir yolunu bulur ve bu geçiş, onları susturmak üzere inşa edilmiş geleneğe karşı feminist bir meydan okumadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Cherríe Moraga's The Hungry Woman (1995) and Caridad Svich's Iphigenia Crash Land Falls on the Neon Shell That Was Once Her Heart (2004) as border tragedies, a dramaturgical designation this thesis proposes for a tragic form that is at once geographical, political, and ideological. In The Hungry Woman, Moraga situates the Medea myth in the wastelands between the United States and Mexico, casting Medea as a Chicana exile who rebels against the newly established heteronormative order. In Iphigenia Crash, Svich contextualizes the Iphigenia myth within a Latin American dictatorship, where Iphigenia's father, a general, plans to sacrifice her daughter to secure his reelection. Drawing on feminist revisionist theory and Gérard Genette's structural framework of hypertextuality, the thesis argues that by relocating the Greek myths to the borderlands, both playwrights reveal that exceptional violence has never required an exceptional cause. Classical tragedy made this cause its defining purpose because without it, violence would be routine rather than tragic. Conversely, in border tragedy, violence has been so thoroughly normalized that it no longer announces itself as violence. By reading each play's palimpsestuous textual layers and examining their stagecraft, this thesis traces how Moraga and Svich dismantle the androcentric ideology linking ancient sacrificial violence to its contemporary forms, and place female consciousness at the center of dramatic action. In both rewritings, Medea and Iphigenia find the way not out but through the patriarchal system, and that traversal is a feminist challenge to a tradition built to silence them.