Yaşlı bireylerde kronik ağrı kabulü ile hastalığa psikososyal uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between chronic pain acceptance and psychosocial adjustment to illness in older adults
- Tez No: 1016134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yaşlı bireylerde kronik ağrı kabulü ile hastalığa psikososyal uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, bir eğitim ve araştırma hastanesinin Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturmuştur. Evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemi ile belirlenen 241 yaşlı birey araştırmaya dahil edilmiştir. Örneklem seçiminde olasılıksız örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Mini Mental Durum Testi, Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği ve Kronik Ağrı Kabul Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve stepwise çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada yaşlı bireylerin Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği toplam puan ortalamasının 80.21±5.70 olduğu ve katılımcıların %72.2'sinin kronik hastalığa düşük düzeyde psikososyal uyum gösterdiği belirlenmiştir. Kronik Ağrı Kabul Ölçeği toplam puan ortalaması 60.37±15.29 olarak saptanmıştır. Araştırmada kronik ağrı kabulü ile hastalığa psikososyal uyum arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=-0.168; p=0.018). Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği'nde yüksek puanların düşük uyuma işaret ettiği dikkate alındığında, bu bulgu kronik ağrı kabulü arttıkça hastalığa psikososyal uyumun arttığını göstermektedir. Özellikle Kronik Ağrı Kabul Ölçeği'nin aktivite katılımı alt boyutunun, hastalığa psikososyal uyumun önemli bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Ayrıca ağrı şiddeti, ağrı süresi ve ağrının günlük yaşamı etkileme düzeyinin hastalığa psikososyal uyumu anlamlı biçimde etkilediği belirlenmiştir. Sosyodemografik değişkenler açısından ise kadın cinsiyet, bekâr olma, ileri yaş ve düşük eğitim düzeyinin psikososyal uyum ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, yaşlı bireylerde kronik ağrı kabulünün artmasının hastalığa psikososyal uyumu olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, yaşlı bireylerde kronik ağrı yönetiminde yalnızca ağrı şiddetine odaklanılmaması; ağrı kabulünü, aktivite katılımını ve psikososyal uyumu destekleyen bütüncül hemşirelik yaklaşımlarının planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between chronic pain acceptance and psychosocial adjustment to illness in older adults. The study was designed as a descriptive and correlational research The population of the study consisted of individuals aged 65 years and older who attended the Cardiology and Cardiovascular Surgery outpatient clinics of a training and research hospital. A total of 241 older adults, determined by the sample size calculation method for a known population, were included in the study. Convenience sampling, one of the non-probability sampling methods, was used in sample selection. Data were collected using the Personal Information Form, Mini-Mental State Examination, Psychosocial Adjustment to Illness Scale–Self Report, and Chronic Pain Acceptance Questionnaire. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and stepwise multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The mean total score of the Psychosocial Adjustment to Illness Scale–Self Report was found to be 80.21 ± 5.70, and 72.2% of the participants demonstrated a low level of psychosocial adjustment to chronic illness. The mean total score of the Chronic Pain Acceptance Questionnaire was determined as 60.37 ± 15.29. A statistically significant negative correlation was found between chronic pain acceptance and psychosocial adjustment to illness (r = -0.168, p = 0.018). Considering that higher scores on the Psychosocial Adjustment to Illness Scale–Self Report indicate lower adjustment, this finding suggests that psychosocial adjustment to illness improves as chronic pain acceptance increases. In particular, the activity engagement subdimension of the Chronic Pain Acceptance Questionnaire was identified as an important predictor of psychosocial adjustment to illness. In addition, pain severity, pain duration, and the extent to which pain affected daily life were found to significantly influence psychosocial adjustment to illness. Regarding sociodemographic variables, female gender, being single, advanced age, and low educational level were found to be associated with psychosocial adjustment. In conclusion, increased chronic pain acceptance in older adults positively affects psychosocial adjustment to illness. Therefore, it is recommended that chronic pain management in older adults should not focus solely on pain severity, but should also include holistic nursing approaches that support pain acceptance, activity engagement, and psychosocial adjustment.