Nöromüsküler hastalıklara sahip bireylere bakım verenlerde mekanik bel ağrısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical low back pain and quality of life in caregivers of individuals with neuromuscular diseases
  1. Tez No: 573344
  2. Yazar: DERYA KÖKYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK, UZMAN FİLİZ MERYEM SERTPOYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Nöromüsküler hastalıklar çocuk ve ailesini duygusal ve fiziksel olarak olumsuz yönde etkileyen kronik seyirli ve ilerleyici karakterde hastalıklardır. Araştırmamız nöromüsküler hastalığı olanlara bakım verenlerin mekanik bel ağrısı ve yaşam kalitesini etkileyen değişkenleri belirlemek ve mekanik bel ağrısı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Merkezi'nde yürütüldü. Araştırmanın evreni, 2019 yılı Şubat-Temmuz ayları arasında kas hastalıkları birimine kayıtlı ve kontrollere gelen hastalara bakım veren bireyler olarak belirlendi. Çalışmada, kas hastalıkları birimine başvuran hastaya primer bakım veren bireylere çalışma kısaca anlatılarak aydınlatılmış onamlarının alınmasını takiben 3 adet anket formu uygulandı. Birinci anket, hasta ve bakım verene ait demografik özellikleri ve bakım verenin VAS skoru, bel ağrısı için tedavi durumu gibi bilgiler içmekteydi. İkinci anket Revize Oswestry bel ağrısı engellilik anketi (OÖİ), üçüncü ise SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği idi. Araştırma kapsamında 135 katılımcı ile çalışma analiz edildi. İstatistiksel analizde Shapiro Wilk testi, student t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ki-kare testi, Fisher's Exact testi ve Pearson korelasyonu kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 10,4±4,6 yıl ve %75,6'sı erkek idi. Hastaların ağırlıkları ortalaması 35,6±18,5 kg, boy ortalaması 132,2±25,5 cm olup ortalama tanı süresi ise 6,8±4,1 yıl olarak tespit edilmiştir. viii Hasta tanılarına bakıldığında en sık tanı %45 oranında DMD olarak bulundu. FAS değerlendirmesinde %56,2'si yardımcı cihaz kullanmaktaydı. Primer bakım verenlerin %89,6'sı 25-45 yaş aralığında, %90,4'ü kadın, %89,6'sının anne, %76,3'ü ev hanımı, %94,8'i evli olduğu ifade edilmiştir. Araştırmada bakım verenlerin bel ağrısı prevalansı %81,5 olarak bulundu.Tüm katılımcıların 3 aydan uzun süren bel ağrısı olduğu, ağrı süresi ortalama 6±4,4 yıl ve VAS puanı ortalaması 6,1±2,2, Oswestry ölçek puanı ortalaması 27,4±12,7 yani orta düzeyde bel ağrısı olarak bulunmuştur. Tedavi alma durumu sorgulandığında çoğunluğunun tedavi almadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Neuromuscular diseases are chronic and progressive diseases that affect the child and his/her family negatively emotionally and physically. The aim of this study was to determine the variables affecting mechanical low back pain and quality of life of caregivers with neuromuscular disease and to evaluate the relationship between mechanical low back pain and quality of life. Materials and Methods: The cross-sectional descriptive study was conducted at University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital Muscle Diseases Center. The study was conducted with the individuals who were registered to the muscle diseases unit and cared for the patients; visited the unit between February and July 2019. In the study, the primary caregivers of the patients who applied to the muscle diseases unit were briefly informed and the questionnaires were completed after having the written consents. The first questionnaire included demographic characteristics of the patient and caregiver and VAS score of the caregiver, treatment status for low back pain. The second questionnaire was the Revised Oswestry low back pain disability questionnaire (ODI) and the third was the SF-36 Quality of Life scale. The study was analyzed with 135 participants. Shapiro Wilk test, student t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Chi-Square test, Fisher's Exact test and Pearson correlation were used for statistical analysis. A p value of less than 0.05 was considered significant for statistical significance. Results: The mean age of the patients was 10.4 ± 4.6 years and 75.6% were male. The mean weight of the patients was 35.6 ± 18.5 kg, the mean height was 132.2 ± 25.5 cm, and the mean duration of diagnosis was 6.8 ± 4.1 years. The xi most common diagnosis was DMD (45%), 56.2% of the patients were using auxiliary devices in FAS evaluation. A rate of 89.6% of the primary caregivers were in the 25-45 age range, 90.4% were female, 89.6% were mothers, 76.3% were housewives, and 94.8% were married. In this study, the prevalence of low back pain in caregivers was found to be 81.5%. All participants had low back pain lasting longer than 3 months, mean duration of pain was 6 ± 4.4 years, mean VAS score was 6.1 ± 2.2, mean score of Oswestry scale was 27.4 ± 12.7. When the treatment status was questioned, it was seen that the majority of them did not receive treatment.