Les apports des arts du cirque a l'art de l'acteur: Acteur-acrobate
Sirk sanatının oyunculuk sanatına katkıları: Aktör-akrobat
- Tez No: 1016164
- Danışmanlar: PROF. DR. GERARD LİEBER, UZMAN Philippe Goudard
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Güzel Sanatlar, Performing and Visual Arts, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Unıversıte de Paul-Valery Montpellıer Iıı
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma projesi, sirk pistinde başlayan ve Pascal Jacob'un dediği gibi yıldızlara ya da düşsel bir dünyaya doğru yapılan ve sonunda, tiyatro ile sirk arasında bağlantı kurmaya çalışan bazı sanatçıların da eşliğinde, tiyatro sahnesinde tamamalanan bir yolculuktur. Bu çalışmanın sirk geleneği ve sirkin içinde yer alan bazı disiplinlere ayrılmış bölümünde, özellikle palyaçoluk kısmında, tiyatronun gelişimi boyunca bu sirk geleneğinden kaynaklanan birçok etki ve izlerin olduğunu açıkça görebiliyoruz. Zaman geçtikçe, bu durumun tersine ; tiyatronun havasına taze kan katmak ve görünümünü yenilemek amacıyla, bazı sanatçıların denemeleri sayesinde, bu kez tiyatro sanatı yüzünü sirk sanatına çevirdi. Bu katkı ; sirkteki gibi bir oyun alanı oluşturmak, halkın birlikteliğine yol açacak bir atmosfer yaratmak ve aynı zamanda oyuncunun fiziksel çalışmasında yaratıcılığını ve bedensel ifade biçimini geliştirmek amacıyla ortaya çıkmıştı. Sirk sanatına gelince, artık günümüzde sirk pistlerinde; tiyatro, müzik, dans, plastik sanatlar vb. gibi sanatın birçok alanını da kapsayan bütüncül bir gösteri anlayışı söz konusu. Yani bu « yeni sirk » bundan böyle, birbirleriyle bağlantısı olan farklı beceri gösterilerini sunmak amacıyla, dramatik bir yapı oluşumunu göz önünde bulunduruyor. Bu bağlamda, günümüzün oyuncusu, bir sirk sanatçısının çalışma biçimi aracılığıyla bedensel ifadesinin kalitesini arttırmak zorundadır ; fakat onu bir sirk sanatçısından ayıran özelliği olan oyunsal ve duygusal yaratıcılığı ile oyunculuğun teknik kısmını eşitlemek amacıyla, tiyatronun özünde olan dramatik yapıyı bozmadan... Bedenin teknik çalışması kapsamında oyuncunun bu amaca ulaşabilmesi için, sirkin disiplinleri arasında, akrobasi oyuncunun bedensel çalışmasında en elverişli alan gibi görünüyor. Bütün bunların sonunda bir soruyla karşı karşıya kalıyoruz : « Acaba aktör-akrobat kavramından söz edebilir miyiz ? »
Özet (Çeviri)
This research project is a journey that begins in the circus ring, and, as Pascal Jacob says, leads us toward the stars, or perhaps toward an imaginary world; and finally culminates in the theater, accompanied by artists who are exploring the relationship between circus and theater. In the section of this research dedicated to the circus tradition and some of its disciplines, we can clearly see several traces and effects, particularly in clowning, which are rooted in the theater tradition throughout its evolution. Conversely, the art of theater has gradually turned its attention back to the art of circus, thanks to the experiments of certain artists, renewing its vision and bringing fresh energy to the theater. This contribution aims to create an atmosphere that fosters audience unity, to compose a performance space reminiscent of the circus, and also to develop physical expression and creativity in the actor's physical technique. As for the art of the circus, today it is a total spectacle, performed within the circus ring, encompassing several artistic disciplines, such as theater, music, dance, visual arts, and more. This new circus now considers composing a dramatic structure to present the various skillful performances, weaving connections between them. In this context, today's performer must be able to enhance the quality of their physical expression through the training of a circus artist, without compromising the dramatic structure that is the essence of theater. This aims to balance the technical aspects of acting with the playful and emotional creativity that is the circus artist's specialty. For the performer to achieve this goal within the technical framework of the body, acrobatics, among other disciplines, seems to be the most suitable for contributing to the actor's physical development. Consequently, we are faced with the question: "Can we talk about the notion of actor-acrobat?