Computational lensless imaging system analysis with biomedical applications
Biyomedikal uygulamalarla hesaplamalı merceksiz görüntüleme sistemi analizi
- Tez No: 1016165
- Danışmanlar: PROF. DR. LEI SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı merceksiz görüntüleme yöntemlerini ayrıntılı olarak incelemek için yürütülmüştür. Bu araştırmanın amacı, hafif, uygun maliyetli, kompakt ve geleneksel merceklerin sınırlamalarını aşarak hızlı sonuçlar elde edebilen bu yöntemleri aramak ve gelecekteki projeler için literatürü incelemektir. Bu analiz tamamen literatür taramasına dayanmaktadır. Bu nedenle, araştırma stratejileri ve seçim kriterlerinin yanı sıra, aranan anahtar kelimeler de metodoloji olarak dahil edilmiştir. Ayrıca, bu incelemeye dahil olmayan çalışmalar, nedenlerle açıklanmıştır. Bilinmeyen nesnenin, incelenen gölge görüntüleme, hayalet görüntüleme, holografi görüntüleme ve floresan görüntüleme ile faz alma algoritması ve korelografi yöntemi kullanılarak geri getirildiği gözlemlenmiştir. Kullanılan deneysel kurulumlar, bazı örnek araştırmalarla desteklenmiş ve sistemlerin dezavantajları belirtilmiştir. Merceksiz görüntüleme yöntemleri, biyolojik verileri incelemek için pratik olarak kullanılabilir. Mercek görüntüleme hala yüksek çözünürlüklü sonuçlar üretse bile, bu yöntemleri kullanan araştırmalar parlaktır. Bu yöntemlerin çözünürlük, zaman hızı, benek boyutu gibi sınırlamaları dikkate alınarak yöntemin iyileştirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to review different lensless imaging methods in detail. The aim of this investigation is to search for these methods that are light, cost effective, compact and can get fast results by overcoming the limitations of conventional lenses and to review the literature for future projects. This analysis is completely based on literature review. Therefore, as well as research strategies and selection criteria, searched keywords are also included as methodology. Moreover, studies that are not included in this examination have been explained for reasons. It has been observed that the unknown object was retrieved by using the examined shadow imaging, ghost imaging, holography imaging and fluorescence imaging, as well as the phase retrieval algorithm and correlography method. The experimental setups used have been supported by some sample researches and the disadvantages of the systems are specified. Lensless imaging methods can be used practically to examine biological data. Even if lenses imaging still produces high-resolution results, research using these methods is brilliant. It is possible to improve the method by considering on the limitations of these methods such as resolution, time speed, speckle size.