Duygusal emek deneyimi ve iş tatmini ilişkisi: Özel eğitimde çalışan öğretmenler üzerine nitel bir araştırma
The relationship between emotional labor experience and job satisfaction: A qualitative study on teachers working in special education
  1. Tez No: 1016174
  2. Yazar: CAFER FURKAN LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel eğitim öğretmenlerinin çalışma yaşamındaki duygusal emek deneyimlerinin iş tatmin düzeyleriyle olan ilişkisini inceleme amacı güder. Emek, modern toplumla birlikte yalnızca fiziksel ve bilişsel bir süreç olmaktan çıkmış, duygusal süreçleri de içeren bir kavram haline gelmiştir. Özel eğitim öğretmenleri, öğrencilerle, ailelerle ve bağlı oldukları kurumlarla kurdukları yoğun etkileşimler nedeniyle mesleki süreçlerinde önemli ölçüde duygusal emek harcamaktadır. Araştırmanın çalışma sahasını İstanbul ilinde ilk, orta ve lise düzeyinde eğitim veren Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullar oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları, bu okullarda görev yapan yirmi (20) özel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma, yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla nitel araştırma modeli doğrultusunda yürütülmüştür. Görüşme sonucu elde edilen veriler nitel veri analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiş ve öğretmenlerin duygusal emek pratikleri ile iş tatminine ilişkin deneyimleri ilişki kurularak değerlendirilmiştir. Buna göre özel eğitim öğretmenlerinin mesleki süreçlerinde yoğun ve sürekli bir duygusal emek deneyimledikleri saptanmıştır. Öğretmenlerin hissettikleri duygular ile çalışma yaşamında sergiledikleri duygular arasında farklılıklar bulunduğu, duygularını çoğunlukla örgütsel beklentiler doğrultusunda düzenledikleri belirlenmiştir. Bu duygusal emeğin; çalışma koşulları, veli ve kurum beklentileri ile mesleki rollerle birlikte değerlendirildiğinde öğretmenlerin iş tatmini üzerinde olumsuz etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between special education teachers' emotional labor experiences in their working lives and their levels of job satisfaction. With the advent of modern society, labor has ceased to be limited solely to physical and cognitive processes and has become a concept that also encompasses emotional processes. Due to the intensive interactions they establish with students, families, and the institutions they are affiliated with, special education teachers expend a significant amount of emotional labor in their professional processes. The research field consists of schools affiliated with the Ministry of National Education that provide primary, secondary, and high school education in the province of Istanbul. The participants of the study comprise twenty (20) special education teachers working in these schools. The research was conducted in line with a qualitative research model using a semi-structured interview form. The data obtained from the interviews were analyzed using qualitative data analysis techniques, and the teachers' emotional labor practices and experiences related to job satisfaction were examined in relation to one another. Accordingly, it was determined that special education teachers experience intense and continuous emotional labor in their professional processes. It was found that there are differences between the emotions teachers feel and the emotions they display in their working lives, and that they mostly regulate their emotions in accordance with organizational expectations. It was concluded that this emotional labor, when evaluated together with working conditions, parental and institutional expectations, and professional roles, has negative effects on teachers' job satisfaction.