Ruh sağlığı hizmeti alan bireylerin evlilik doyumlarının incelenmesi
An examination of marital satisfaction among individuals receiving mental health services
  1. Tez No: 1016175
  2. Yazar: BURAK AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ruh sağlığı hizmeti alma deneyimi bulunan bireylerde evlilik doyumunun hangi değişkenlerle bağlantılı olduğunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada evlilik doyumu; katılımcıların demografik özellikleri, ruh sağlığı hizmeti geçmişleri, evlilik ya da birlikte yaşama durumları, aile ilişkileri, sosyal destek algıları ve ilişkiye yönelik kişisel değerlendirmeleriyle birlikte ele alınmıştır. Araştırma nicel desende tasarlanmış ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem; 18-65 yaş aralığında bulunan, evli olan ya da partneriyle birlikte yaşayan, en az bir yıldır aynı ilişki düzenini sürdüren ve daha önce ruh sağlığı hizmeti almış 500 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, İlişki ve Sosyal Destek Değerlendirme Soruları ve Golombok-Rust Evlilik Durumu Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların GREDE toplam puan ortalamasının 35,20±14,64 olduğunu göstermiştir. Yaş değişkeni ile GREDE toplam puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Ruh sağlığı hizmeti alma özellikleri GREDE puanları üzerinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Çocuk sahibi olan katılımcıların GREDE puanlarının çocuk sahibi olmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Aile, ilişki ve sosyal destek değişkenleri GREDE toplam puanı ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Regresyon analizinde ilişkide yalnız hissetme, ilişki tatmini, baskı altında hissetme, sorun çözme, duygusal bağ, cinsel yaşam düzeni ve ilişkide güvende hissetme değişkenlerinin GREDE toplam puanını anlamlı biçimde yordadığı görülmüştür. Sonuç olarak, ruh sağlığı hizmeti almış bireylerde evlilik doyumunun yalnızca bireysel ya da klinik özelliklerle açıklanamayacağı; ilişkinin niteliği, güven, yalnızlık, sosyal destek, cinsellik ve ilişki tatminiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the variables associated with marital satisfaction among individuals who had received mental health services. Marital satisfaction was examined together with participants' demographic characteristics, mental health service history, marital or cohabiting relationship status, family relationships, perceived social support, and personal evaluations of the relationship. The study was designed as quantitative research and carried out using a relational screening model. The sample consisted of 500 participants aged between 18 and 65 who were married or living with a partner, had maintained the same relationship arrangement for at least one year, and had previously received mental health services. Data were collected through the Personal Information Form, Relationship and Social Support Evaluation Questions, and the Golombok-Rust Inventory of Marital State. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the data analysis. The findings showed that the participants' mean total GRIMS score was 35.20±14.64. A significant positive relationship was found between age and total GRIMS score. Mental health service-related characteristics did not create a significant difference in GRIMS scores. Participants who had children had higher GRIMS scores than those who did not. Family, relationship, and social support variables were significantly associated with total GRIMS score. In the regression analysis, feeling lonely in the relationship, relationship satisfaction, feeling pressured, problem-solving, emotional bond, regular sexual life, and feeling safe in the relationship significantly predicted total GRIMS score. In conclusion, marital satisfaction among individuals with a history of mental health service use cannot be explained only by individual or clinical characteristics. Relational quality, trust, loneliness, social support, sexuality, and relationship satisfaction should also be considered when evaluating marital satisfaction in this group.