Çocuklara yönelik çizgi dizilerde toplumsallaşmanın temsili: Rafadan Tayfa üzerine bir inceleme
The representation of socialization in children's animated series: A study on Rafadan Tayfa
  1. Tez No: 1016195
  2. Yazar: SALİH KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuklara yönelik çizgi dizilerde toplumsallaşmanın nasıl temsil edildiğini Rafadan Tayfa çizgi dizisi üzerinden incelemektedir. Araştırmanın veri setini, TRT Çocuk kanalında yayımlanan ana seriye ait erişilebilen toplam 126 bölüm oluşturmaktadır. Veriler, bölümlerin sistematik izlenmesi aracılığıyla toplanmış ve nitel içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Analiz süreci, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamındaki Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi, Öğrenci Profili bileşenleri ve olumsuz davranış örüntüleri doğrultusunda yürütülmüş ve dizide yer alan toplumsallaşma unsurları, diyaloglar ve görsel göstergeler üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Rafadan Tayfa'nın toplumsallaşmayı doğrudan öğüt verici bir anlatımla değil aynı zamanda karakterlerin gündelik yaşam pratikleri, arkadaşlık ilişkileri, mahalle kültürü, yardımlaşma, görev paylaşımı, problem çözme ve çatışma yönetimi üzerinden temsil ettiği görülmüştür. Dizide öne çıkan değerlerin özellikle çalışkanlık, dostluk, yardımseverlik, saygı, sabır ve sorumluluk etrafında yoğunlaştığı belirlenmiştir. Öğrenci Profili açısından ise sorgulayıcı, merhametli, ahlaklı ve üretken karakter özellikleri ön plana çıkmıştır. Bu yönüyle Rafadan Tayfa, çocuklara yönelik bir eğlence içeriği olmanın ötesinde, değerlerin gündelik yaşamda nasıl deneyimlendiğini, ihlal edildiğini ve kimi durumlarda hatalardan öğrenme yoluyla olumlu davranışlara nasıl dönüştürüldüğünü gösteren önemli bir toplumsallaşma anlatısı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how socialization is represented in children's animated series, focusing on the Rafadan Tayfa series. The research dataset consists of 126 accessible episodes of the main series broadcast on TRT Çocuk channel. The data were collected through systematic observation of the sections and analyzed using qualitative content analysis. The analysis process was carried out in line with the Virtue-Value-Action Framework, Student Profile components and negative behavior patterns within the scope of the Türkiye Century Education Model, and was evaluated through socialization elements, dialogues and visual indicators in the series. As a result of the research, it was seen that Rafadan Tayfa represented socialization not only through a direct advising narrative but also through the daily life practices of the characters, friendship relations, neighborhood culture, cooperation, task sharing, problem-solving and conflict management It was determined that the prominent values in the series centered particularly on diligence, friendship, helpfulness, respect, patience and responsibility. In terms of the Student Profile, questioning, compassionate, moral and productive character traits came to the fore. In this respect, Rafadan Tayfa has been evaluated as an important socialization narrative that shows how values are experienced in daily life, violated, and, in some cases, transformed into positive behaviors through learning from mistakes, beyond being merely entertainment content for children.