İlkokul 3. sınıf öğrencilerine yönelik çocuklar için felsefe temelli düşünme eğitimi dersi öğretim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin incelenmesi
Development and evaluation of a philosophy for children-based thinking education curriculum for third grade primary school students
  1. Tez No: 1016196
  2. Yazar: ÖZNUR SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3. sınıf öğrencilerine yönelik çocuklar için felsefe temelli bir düşünme eğitimi dersi öğretim programı geliştirmek ve bu programın etkililiğini incelemektir. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı iç içe karma desen olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın ihtiyaç analizi aşamasında amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 30 öğretmenden veri toplanmıştır. Uygulama sürecindeki çalışma grubunu 2024–2025 eğitim öğretim yılında Bolu ili merkezinde bulunan bir devlet ilkokulunda öğrenim gören 32'si deney grubunda ve 34'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 66 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda veri toplama aracı olarak uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca doküman incelemesi kapsamında alan yazın bulguları, ses kayıtları, öğrenci günlükleri ve etkinlik kâğıtlarından yararlanılmıştır. Nicel boyutta ise eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, işbirlikli öğrenme ve özenli düşünme becerilerini ölçmeye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle alan yazın taraması ve öğretmen görüşmelerinden elde edilen veriler doğrultusunda ihtiyaç analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen çocuklar için felsefe temelli düşünme eğitimi dersi öğretim programı, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, işbirlikli öğrenme ve özenli düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Program, haftada iki ders saati olmak üzere 18 hafta boyunca toplam 36 ders saati şeklinde serbest etkinlikler dersi kapsamında uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol grubuna nicel veri toplama araçları uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik varsayımına bağlı olarak ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t testi ile Wilcoxon İşaretli Sıralar ve Mann–Whitney U testleri kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, çocuklar için felsefe temelli düşünme eğitimi dersi öğretim programının üçüncü sınıf öğrencilerinin eleştirel, yaratıcı, özenli düşünme ve işbirlikli öğrenme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a thinking education curriculum based on Philosophy for Children for third-grade primary school students and to examine the effectiveness of this curriculum. The study was designed as an embedded mixed-methods design, in which both qualitative and quantitative methods were employed. During the needs analysis phase of the study, data were collected from 30 teachers selected through purposive sampling. The study group of the implementation phase consisted of a total of 66 third-grade students, including 32 students in the experimental group and 34 students in the control group, enrolled in a public primary school located in the central district of Bolu during the 2024–2025 academic year.In the qualitative dimension of the study, a semi-structured interview form developed based on expert opinions was used as the data collection tool. In addition, within the scope of document analysis, findings from the literature, audio recordings, student diaries, and activity sheets were utilized. In the quantitative dimension, scales were used to measure critical thinking, creative thinking, collaborative learning, and caring thinking skills. Initially, a needs analysis was conducted based on the data obtained from the literature review and teacher interviews. In line with these findings, the P4C-based thinking education curriculum was designed to develop critical thinking, creative thinking, collaborative learning and caring thinking skills. The program was implemented within the scope of the free activities course for 18 weeks, with two hours per week, totaling 36 instructional hours. Quantitative data collection tools were administered to the experimental and control groups before and after the implementation and the obtained data were analyzed using SPSS 22.0. In the analysis of the data, paired samples t-test, independent samples t-test, Wilcoxon Signed-Rank test and Mann–Whitney U test were used depending on the assumption of normality. Qualitative data were analyzed through content analysis. The findings of the study revealed that the P4C-based thinking education curriculum improved third-grade students' critical thinking, creative thinking, collaborative learning and caring thinking skills.