Kedi ve köpeklerde dermatofit türlerinin izolasyonu ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of dermatophyte species in cats and dogs and determination of their antifungal susceptibility
- Tez No: 1016208
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dermatofitozis, kedi ve köpeklerde epidermis, kıl folikülleri ve tırnaklardaki keratinize tabakaların enfekte olduğu zoonotik bir mantar hastalığıdır. Bu hastalığın etkenleri, genellikle Microsporum, Trichophyton ve nadiren Epidermophyton cinslerine ait mantarlardır Araştırmamızda İstanbul ilinde bulunan çeşitli tür yaş cins ve cinsiyetteki, 30 kedi ve 30 köpekten köpekten deri kazıntısı ve tüy örnekleri toplanacak ve soğuk zincir altında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na getirilecektir. Örneklerden dermatofit izolasyonu için seçici ve diferansiyel besiyerleri kullanılacak ve elde edilen kolonilerin fenotipik ve genotipik yöntemler ile identifikasyonu yapılacaktır. İdentifikasyonla tanımlanan izolatların antifungal direnç profillerini belirlemek amacıyla Antifungal Disk diffüzyon tekniği kullanılarak antifungal duyarlılık testleri yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Dermatophytosis is a zoonotic fungal disease in cats and dogs characterized by the infection of keratinized layers of the epidermis, hair follicles, and nails. The causative agents of this disease typically belong to the genera Microsporum and Trichophyton, with Epidermophyton being rarely implicated. In our study, skin scrapings and hair samples will be collected from 30 cats and 30 dogs of various species, ages, breeds, and sexes in Istanbul. These samples will be transported under a cold chain to the Department of Microbiology, Faculty of Veterinary Medicine, Aydın Adnan Menderes University. Selective and differential culture media will be used for dermatophyte isolation from the samples, and the obtained colonies will be identified using both phenotypic and genotypic methods. To determine the antifungal resistance profiles of the identified isolates, antifungal susceptibility tests will be performed using the Antifungal Disk Diffusion technique