Turizm hareketlerinin sosyo-kültürel etkileri (Marmaris örneği)
Socio-cultural impacts of tourism activities (A case study on Marmaris)
  1. Tez No: 101624
  2. Yazar: EMRAH ÖZKUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER LÜTFİ MET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştirma Marmaris halkının turizmi ve turizmin sosyo-kültürel etkilerini nasıl algıladığını ve turizme karşı nasıl bir tutum içerisinde olduklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizmin ekonomik ve fiziksel etkilerinden bahsedilmektedir. ikinci bölümde; öncelikle turizmin sosyo-kültürel etkileri açıklanmakta, sonrasında turist-yerel halk ilişkisi ve sürdürülebilir bir turizm için sosyo-kültürel yapı üzerinde etkili olan etmenler incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümde ise, Marmaris'te yapılan anket çalışması yer almaktadır. Turizmin sosyo-kültürel etkilerine karşı tutum değerlendirilirken yerel halk üç grup olarak sınıflandırılmıştır. Birinci grup turistlerle sürekli ve direkt ilişkisi bulunan insanlar (bu insanlar gelirlerinin tümünü turizmden sağlamaktadır), ikinci grup turistlerle direkt ve sıklıkla ilişkisi olan insanlar (bu insanlar gelirlerinin yalnızca bir bölümünü turizmden sağlamaktadır) ve üçüncü grup ise turizmle hiçbir ilişkisi olmayan insanlardan oluşmaktadır. Çalışmada bu gruplar arasında farklılıkların bulunup bulunmadığı ve genel olarak yerel halkın turizmin sosyo kültürel etkilerini nasıl algıladığı belirlenmeye çalışılmıştır. Yüz yüze görüşme metodu ile yürütülen 250 anket soruşturmasının sonuçlan istatiksel veriler aracılığıyla analiz edilmiş ve yerel halkın turizmin sosyo-kültürel etkilerine olumlu veya olumsuz bakış açısı belirlenmeye çalışılmıştır. Yerel halkın genelde turizme karşı olumlu bir tutum içerisinde oldukları gözlenmiş fakat denetim altına alınması gereken konuların olduğu saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, aims to investigate residents attitude toward tourism and seeks to answer the question how residents of Marmaris perceive tourism and the socio- cultural impacts of tourism on their community. Study is composed of three chapters. In the first chapter, pyhsical and economic impacts of tourism have been mentioned. The second chapter, first, examines socio-cultural impacts of touism and then, investigates tourist-host interaction and factors that are effective socio-cultural structure for sustainable tourism. In the third and last chapter of the study, survey research that conducted in Marmaris has been taken part in. In order to examine the variation among the socio- cultural impacts of tourism, responses of residents have been classified as three type. Type one include the people who are in continious and direct contact with tourist (they derive all of their income from tourism), type two who are who are in direct and frequent contact with tourist (they derive only part of their income from tourism) and type third who are no contact with tourists. In this study, the results of a face to face interview of 250 residents have been analysed through statiscial data and try to identify positive or negative attitude toward socio-cultural impacts of tourism. Resident of Marmaris show a generally positive attitude toward tourism, however they think that tourism development must be controlled. v