Samsun ili terme çayı promönat alanı oluşturulması üzerine bir araştırma
A research on the development of a terme river promenade area (Samsun)
  1. Tez No: 1016247
  2. Yazar: FEYZANUR SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kentsel yeşil alanlar ve su kenarı peyzajları, halk sağlığını iyileştirmek ve şehirlerin rekreasyonel potansiyelini artırmak açısından vazgeçilmez bileşenlerdir. Promönat alan, genellikle su kenarlarında veya kent içinde gezinti amaçlı tasarlanmış, yaya öncelikli, mekânsal ilişki kuran ve erişilebilir kamusal dolaşım koridorudur. Bu alanlar, insanların boş zamanlarını geçirebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve kentle bağ kurabilecekleri açık alanlardır. Bu çalışmanın amacı ve önemi, Samsun ili Terme ilçesi merkezinden geçen Terme Çayı kıyı şeridinde bir promönat alanı oluşturulmak istendiğinde tasarıma yönelik temel verilerin ve bilimsel kriterlerin altlığını oluşturmaktır. Çalışmanın materyalini, ilçe merkezinde Ordu-Samsun anayolu ile Irmak Caddesi arasında yer alan Terme Çayı'nın karşılıklı iki kıyı şeridi oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak, Project for Public Spaces (PPS) tarafından geliştirilen“Yer Diyagramı”(Place Diagram) temelli, 34 kişilik çok disiplinli bir uzman heyeti ve 420 Terme sakini ile gerçekleştirilen anket çalışmaları kullanılmıştır. Araştırma bulguları; hem uzmanların hem de halkın tasarlanması planlanan alan için erişim, kullanım çeşitliliği, sosyallik ve konfor parametrelerine en yüksek düzeyde önem verdiğini göstermektedir. Yapılan analizler sonucunda, özellikle alanın fiziksel konforu ve estetik imajının artırılmasının sosyal etkileşimi güçlendireceği (r=0,813) saptanmış; halkın büyük bir çoğunluğunun (%90 ve üzeri) güvenli, yeşil, sürdürülebilir ve her yaş grubuna hitap eden bir kentsel yaşam alanı beklentisi içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban green spaces and waterfront landscapes are indispensable components for improving public health and enhancing the recreational potential of cities. A promenade area is typically a pedestrian-oriented, spatially connected, and accessible public circulation corridor designed for strolling, usually situated along waterfronts or within urban environments. These areas are open spaces where people can spend their leisure time, socialize, and connect with the city. The aim and significance of this study are to provide the foundational data and scientific criteria necessary for the design of a promenade along the Terme River shoreline passing through the city center of Terme district in Samsun province. The study area consists of the two opposing banks of the Terme River, located between the Ordu-Samsun highway and Irmak Street in the district center. In terms of methodology, the research employed survey studies conducted with a multidisciplinary team of 34 experts and 420 Terme residents, based on the“Place Diagram”developed by Project for Public Spaces (PPS). The research findings reveal that both experts and the public place the highest importance on the parameters of accessibility, diversity of use, sociability, and comfort for the planned area. The analyses indicate that, in particular, enhancing the physical comfort and aesthetic image of the area will strengthen social interaction (r=0.813). It was also determined that the vast majority of the public (90% and above) expect a safe, green, sustainable urban living space that appeals to all age groups.