Yetişkin bireylerde düzenli fiziksel aktivitenin iyilik hali ve esenlik algısı üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation into the effects of regular pyhsical activity on well-being and perceptions wellness in adults
- Tez No: 1016248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile iyilik hâli ve esenlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Günümüzde teknolojik gelişmeler, sedanter yaşam biçiminin yaygınlaşması ve günlük hareketliliğin azalması, fiziksel aktivitenin yalnızca bedensel sağlık açısından değil, psikolojik ve sosyal sağlık açısından da önemini artırmıştır. Bu doğrultuda araştırmada, düzenli fiziksel aktivitenin yetişkin bireylerin iyilik hâli ve esenlik algısı üzerindeki rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzeri, araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 300 yetişkin birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, WHO-5 İyilik Durumu İndeksi ve Algılanan Esenlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 28.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş; betimsel istatistiklerin yanı sıra korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, fiziksel aktivite düzeyi ile WHO-5 ile ölçülen iyilik hâli arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Buna karşın fiziksel aktivite düzeyi ile algılanan esenlik toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulgu, fiziksel aktivitenin bireyin yakın dönem öznel iyi oluşu üzerinde daha belirgin bir rol oynayabildiğini, ancak daha çok boyutlu bir yapı olan esenlik algısının yalnızca fiziksel aktivite değişkeni ile açıklanamayacağını düşündürmektedir. Sonuç: Araştırma sonuçları, fiziksel aktivitenin yetişkin bireylerin kendilerini daha enerjik, daha olumlu ve daha işlevsel hissetmelerine katkı sağlayan önemli bir yaşam davranışı olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte esenlik algısının; sosyal ilişkiler, yaşam koşulları, psikolojik dayanıklılık, stres yönetimi ve çevresel etkenler gibi çok sayıda unsurun etkileşimiyle şekillenen çok boyutlu bir yapı olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle fiziksel aktivite, öznel iyilik hâlinin desteklenmesinde önemli bir unsur olarak görülmekle birlikte, algılanan esenliğin artırılmasında tek başına yeterli değildir. Sonuç olarak, yetişkin sağlığını geliştirmeye yönelik uygulamalarda fiziksel aktivitenin teşvik edilmesinin yanı sıra yaşam kalitesi, sosyal destek ve psikolojik iyi oluşu güçlendiren bütüncül müdahalelerin de planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the relationship between physical activity levels and perceived well-being and wellness in adult individuals. In today's world, technological developments, the widespread adoption of sedentary lifestyles, and the decline in daily movement have increased the importance of physical activity not only for physical health but also for psychological and social health. In this context, the study aimed to reveal the role of regular physical activity in the well-being and perceived wellness of adult individuals. Materials and Methods: The study was conducted within the framework of a quantitative research approach using the relational survey model. The sample of the study consisted of 300 adults aged 18 years and older who voluntarily agreed to participate. The International Physical Activity Questionnaire Short Form, the WHO-5 Well-Being Index, and the Perceived Wellness Scale were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using the SPSS 28.0 package program, and in addition to descriptive statistics, correlation analyses were performed. Results: The findings of the study showed that there was a positive and statistically significant relationship between physical activity level and well-being measured by the WHO-5. However, no significant relationship was found between physical activity level and the total perceived wellness score. This finding suggests that physical activity may play a more direct role in adults' short-term subjective well-being, whereas perceived wellness, as a more multidimensional construct, cannot be explained solely by physical activity. Conclusion: The results revealed that physical activity is an important lifestyle behavior that contributes to adults' feeling more energetic, more positive, and more functional. However, perceived wellness was found to be a multidimensional structure shaped by the interaction of many factors such as social relationships, living conditions, psychological resilience, stress management, and environmental influences. Therefore, although physical activity is considered an important factor in supporting subjective well-being, it is not sufficient by itself to enhance perceived wellness. In conclusion, in addition to promoting physical activity, it is recommended that holistic interventions aimed at improving quality of life, social support, and psychological well-being should also be planned in order to promote adult health.