Yaratıcı kodlamanın ortaöğretim düzeyi grafik tasarım eğitimine etkisi ve bir uygulama
The effect of creative coding on secondary school graphic design education and an application
  1. Tez No: 1016254
  2. Yazar: HÜMEYRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BOZHÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Grafik tasarım, teknolojik gelişimlerden etkilenerek değişim gösteren bir disiplindir. Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birçok alandaki üretim araçları, koşulları ve eğitimi değişmektedir. Bu değişim grafik tasarımda teknik, araç, hedef kitle beklentisi ve kullanıcı deneyimi doğrultusunda gerçekleşmektedir. Disiplin modern çağın kültürel gelişmeleri ve estetik değerleriyle şekil almaktadır. Bu bağlamda grafik tasarım eğitiminin de modern çağın sanat, estetik ve teknolojik dönüşümleri sebebiyle sanatsal ve teknolojik gereksinimler doğrultusunda, çağın gereklerine uygun teknik ve yöntem ile oluşturulması düşünülmektedir. Bilişim teknolojileri gelişimi, sanat ve teknoloji birleşimi olan grafik tasarım disiplininin üretim biçimlerini ve tasarım eğitiminden beklenen beceri alanlarının dönüşümüne vesile olmuştur. Bu dönüşüm grafik tasarım eğitiminin yaratıcılık, problem çözme, algoritmik düşünme ve disiplinler arası üretim beceri alanlarının geliştirilmesi gerekliliğini doğurmaktadır. Bu amaç kapsamında ortaöğretim düzeyi grafik ve fotoğraf alanında öğrenim gören öğrencilere yönelik yaratıcı kodlama temelli grafik tasarım uygulamaları geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Öğrencilerin tasarım sürecine katılımları, problem çözme becerileri, yaratıcılık düzeyleri, algoritmik düşünme yaklaşımları, grafik üretim süreçleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular grafik tasarım eğitimi, algoritmik düşünme, yapılandırmacı öğrenme ve STEAM eğitim yaklaşımı bağlamında yorumlanmıştır. Tez çalışmasının amacı, yaratıcı kodlamanın grafik tasarım eğitimine etkisini kavramsal, kuramsal ve uygulamalı boyutlarıyla ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Graphic design is a discipline that undergoes continuous change under the influence of technological developments. With the advancement of information technologies, production tools, conditions, and educational practices in many fields have been transformed. In graphic design, this transformation occurs in line with technical developments, tools, target audience expectations, and user experience. The discipline is shaped by the cultural developments and aesthetic values of the modern era. In this context, graphic design education is also expected to be structured through methods and techniques that meet the artistic and technological requirements of the age, in response to contemporary transformations in art, aesthetics, and technology. The development of information technologies has led to changes in both the modes of production within the graphic design discipline, which combines art and technology, and the skill sets expected from design education. This transformation has created a need for graphic design education to foster creativity, problem-solving, algorithmic thinking, and interdisciplinary production skills. Within the scope of this study, creative coding-based graphic design applications were developed and implemented for students studying in the Graphic and Photography field at the secondary education level. Students' participation in the design process, problem-solving skills, creativity levels, algorithmic thinking approaches, and graphic production processes were evaluated. The findings obtained were interpreted within the contexts of graphic design education, algorithmic thinking, constructivist learning, and the STEAM educational approach. The aim of this thesis is to examine the effects of creative coding on graphic design education through conceptual, theoretical, and practical dimensions.